Je sociální síť Facebook vytvořena americkou CIA?

Že je Facebook fenoménem dnešní doby, nemusíme snad ani zmiňovat. Používá ho přes 650 miliónů uživatelů po celém světě, byl o něm natočen film, je přeložen téměř do sedmdesáti světových jazyků a někteří uživatelé si bez něj nedokážou představit svůj život. Zakladatel této sociální sítě Mark Zuckerberg se díky němu stal jedním z nejbohatších lidí na světě. Podle zastánců konspiračních teorií je však všechno úplně jinak. Zuckerberg je jen loutkou v rukou americké CIA, která může díky Facebooku dokonale monitorovat internet v souvislosti s možnými teroristickými hrozbami. Tyto konspirační teorie odstartovaly podezřelé společnosti, které investovaly ve druhé vlně navyšování základního kapitálu Facebooku. Podle listu The New Zealand Herald jde hlavně o společnost In-Q-Tel, která vložila do kasičky Facebooku nezanedbatelných 13 miliónů dolarů. Nabízí se tak otázka: Kdo by investoval takovou sumu do na první pohled obyčejného univerzitního projektu? Média pak upozorňují na to, že štědrá společnost In-Q-Tel  úzce spolupracuje s americkou CIA. „Nejpodezřelejším na tom je fakt, že In-Q-Tel se specializuje na technologii získávání dat,“ dodává britský spisovatel Tom Hodgkinson. Podle zastánců konspiračních teorií má tak Facebook sloužit ke sledování uživatelů a odhalovat případné teroristické hrozby.

Může nás CIA špehovat přes Facebook?

V jedné internetové diskuzi pak upozorňují na to, že v původních smluvních podmínkách sociální sítě stojí: „Facebook může o vás rovněž shromažďovat informace z jiných zdrojů, jako jsou noviny, blogy, atd. Pomocí Facebooku dáváte souhlas, aby byly vaše osobní údaje předávány ke zpracování ve Spojených státech.“ Prý tak nemáme tušení o tom, kdo všechno nás může sledovat, a jak se s osobními daty nakládá. The New Zealand Herald v této teorii pokračuje dál. Podle listu hraje v souvislosti s Facebookem důležitou roli i agentura DARPA (Defense Advanced Research Project Agency – Agentura pro výzkum pokročilých obranných projektů), která je propojená s tajnými službami. DARPA spadá pod americké ministerstvo obrany a je zodpovědná za vývoj nových vojenských technologií. Tato na první pohled nenápadná společnost disponuje neuvěřitelným rozpočtem 3,2 miliardy amerických dolarů. Na začátku roku 2002 pak zakládá dceřinou společnost IAO, která má monitorovat internet v souvislosti s možnými teroristickými hrozbami. A právě tato firma má pak úzce spolupracovat s Facebookem, kde má i svoje agenty, kteří všechny informace pečlivě skladují a ověřují.
Facebook byl založen Markem Zuckerbergem, bývalým studentem Harvardovy univerzity. Původně byl tento systém omezen jenom pro studenty Harvardovy univerzity, pod doménou thefacebook.com. Během dvou měsíců byl rozšířen na některé další, které patří do tzv. Ivy League, a již do konce roku byly připojeny další univerzity. Nakonec byl přístup otevřen pro všechny uživatele s univerzitní e-mailovou adresou (.edu, ac.uk, ...) nebo pro některé zahraniční schválené univerzity, v Česku k prvním otevřeným vysokým školám patřila Masarykova univerzita. Od 27. února 2006 se začaly do systému připojovat některé nadnárodní obchodní společnosti. Od 11. srpna 2006 se může dle licence používání připojit kdokoli starší 13 let. Uživatelé se v systému mohou připojovat k různým skupinám uživatelů, kteří působí například v rámci jedné školy, firmy nebo geografické lokace. Zdroj: Wikipedia
Odborníci na bezpečnost i samotní uživatelé se této teorii vysmívají. Podle nich Facebook sice nenakládá s některými daty uživatelů tak, jak by bylo žádoucí, ale spiklenectví se CIA naprosto vylučují. Navíc, uživatelé si mohou v účtu nastavit více vrstev zabezpečení a je jen na nich, které informace chtějí poskytnout jako veřejné. Konspirátoři ale jednotně dodávají: Facebook je nebezpečný!

Publikováno: 16. 04. 2011

Kategorie: Záhady | Konspirace

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: CIA | facebook | konspirace | sledování | sociální síť | tajné informace