Kdo potopil Titanic?
Před pár dny, 15. dubna, uplynulo 99 let od nejznámější námořní katastrofy 20. století. Zkáza Titaniku se stala námětem mnoha románů i filmových zpracování. Dodnes také vyvolává řadu otazníků. Na pořad dne se postupně dostala i otázka: kdo (nikoli co) potopil Titanic?
Objevila se například zpráva, že v nalezeném palubním deníku z té doby si kapitán norské lodi zapsal, že Titanic se nepotopil po srážce s ledovcem, ale proto, že šlo o dopředu zinscenovanou sabotáž. V této souvislosti je rozhodně zajímavý fakt, že majitel Titaniku, americký finančník J. P. Morgan, se historicky první (a jediné) plavby odmítl zúčastnit krátce před naloděním.
Objevila se také verze, že Titanic ve skutečnosti vůbec neexistoval - celou dobu šlo prý o parník Olympic. O něčem se dá po téměř stovce let jen spekulovat, ovšem na některých záhadách, které legendární loď zahalují, může být zrnko pravdy.
Například multimilionář a vlastník Titaniku John Pierpont Morgan uvedl, že je nemocný, a proto nemůže nastoupit na palubu. Pár dnů po tragédii byl ale spatřen v jednom francouzském letovisku, jak si užívá se svou milenkou. Žádné zdravotní potíže ho evidentně netrápily.
Za zajímavý považují historikové i další fakt. Titanic měl převážet unikátní kolekci obrazů, ty ale nakonec zůstaly na břehu. Dnes tvoří hlavní část sbírek Newyorského muzea moderního umění. Proč nebyly naloženy na palubu?
Plavbu na poslední chvíli odřeklo 50 lidí. Z velké části šlo o blízké přátele a obchodní partnery J. P. Morgana. Z těch nejznámějších jmenujme amerického finančníka George Vanderbilta či ocelářského magnáta Henryho Fricka. Co bylo důvodem, že odmítli vyplout?
Nejasností zůstává celá řada. O příčinách zkázy "nepotopitelné" lodi se proto bude spekulovat ještě dlouho.
Masivní reklamní kampaň, která předcházela vyplutí Titaniku, byla největší marketingovou akcí své doby. Ve všech novinách byly zveřejněny obrovské inzeráty, které vyzdvihovaly kvalitu a dosud nepřekonané parametry lodi. Díky dobovému tisku také víme, že na Titaniku se kromě 885členné posádky a 1316 pasažérů přepravovalo 44 tun masa a drůbeže, 35 tisíc vajec, 40 tun brambor, 27 tisíc lahví piva a vody a 5 tun cukru. |
Publikováno: 18. 04. 2011
Kategorie: Záhady | Konspirace