Kdo vyrobil záhadné křišťálové lebky?

Bývají označovány za nejúžasnější dílo, které kdy lidská ruka vytvořila. Tajemné křišťálové lebky nedávají vědcům i záhadologům spát už více než 120 let. Ale jedná se skutečně o výtvory obyčejných smrtelníků? Jejich krása je uchvacující a děsivá zároveň. Jsou dokonalými kopiemi lidských lebek, ale vyrobeny jsou z pravého čirého křišťálu. Jejich tvary jsou naprosto dokonalé a díky materiálu, z něhož jsou stvořeny, se nedá ani zjistit výrobní technologie. Na světě existují čtyři exempláře, které jsou považovány za pravé, ale o jejich pravosti někteří zarputilí skeptici i tak pochybují. Lebky pocházejí z nalezišť mayské civilizace a odhady jejich stáří se velmi různí. Někdy se uvádí dokonce kolem 4 tisíc let, ale nejspíš budou podstatně mladší. Nicméně i tak spadá jejich vznik do starověku.

Naprosto dokonalé dílo

Asi nejznámější z nich je ta, která nese jméno svého objevitele, britského cestovatele F. A. Mitchella - Hedgese. Před více než 80 lety ji přivezl ze svých cest po tehdejším Britském Hondurasu (dnešní Belize). Přitom už od konce 19. století existoval podobný exemplář v londýnském Muzeu lidstva. Teprve ale kampaň, kterou Mitchell - Hedges kolem lebek rozpoutal, z nich udělala skutečnou senzaci. V následujících letech se jich ujali antropologové, kteří zjistili zajímavou věc: obě jsou přesnou kopií jedné předlohy, a to ženské lebky. Ta Mitchell - Hedgesova má navíc pohyblivou čelist. Odborníci byli zcela uchváceni dokonalostí tvarů, které naprosto odpovídají anatomickým parametrům. S jedinou výjimkou: tou jsou oční důlky, které se od skutečného tvaru poněkud odlišují.

Rozdávají smrt i život

Není tomu tak ale kvůli nešikovnosti neznámých tvůrců. Nestandardní tvar nejspíš souvisel s tím, k čemu byly lebky určeny. Sloužily nejspíš jako obřadní předměty, s nimiž dokázali indiánští šamani a kněží pravé divy. Prý s jejich pomocí dokázali věštit smrt, někdy proto bývají označovány jako nástroj ďáblův nebo jako „lebky smrti“. V tom, co tyto artefakty „dovedou“, ale nejsme odkázáni jen na dohady a teorie. Další dva exempláře se v současnosti nacházejí v USA a jsou v soukromém majetku lidí, zabývajících se novodobým šamanstvím. Očití svědci popsali, že lebky nejen život berou, ale jsou obdařeny také léčivými schopnostmi. Ti, kteří se zahleděli do očních důlků, tvrdí, že se jim zrychlil tep, svaly napjaly a měli pocit, jako by celá jejich osobnost byla vtahována dovnitř lebky. Lebky bývají obklopeny jemnou svatozáří, mění barvu, mohou se zaplnit mlhou a vydávají nepopsatelnou vůni a zvonivé zvuky. Citlivější jedinci dokonce tvrdí, že na jejich povrchu spatřili obrazy neznámých hor a chrámů.

Dárek světlovlasých bohů?

[pullquote_right]Očití svědci popsali, že lebky nejen život berou, ale jsou obdařeny také léčivými schopnostmi. Ti, kteří se zahleděli do očních důlků, tvrdí, že se jim zrychlil tep, svaly napjaly a měli pocit, jako by celá jejich osobnost byla vtahována dovnitř lebky.[/pullquote_right] Nikdo ale ještě nedokázal vysvětlit, jak mohli dávní tvůrci opracovat křišťál tak dokonale, že bychom to nejspíš nezvládli ani my s nejmodernějšími technologiemi. Výroba lebek by netrvala ani v současnosti zrovna krátkou dobu a s tím, co víme o mayských technologiích, mohlo trvat jejich zhotovení až 300 let. Lebky k nám ale možná doslova spadly z nebe. Mayové, stejně jako další obyvatelé Jižní Ameriky, věřili, že bohové v podobě krásných světlovlasých bytostí k nim přišli z vesmíru a naučili je věci, které doposud neznali. Návštěvníci z hvězd tak mohli indiánům buď ukázat, jak lebky zhotovit, nebo je rovnou darovali kněžím pro použití při tajemných esoterických rituálech. Díky nim také mohli získat vlastnosti, které si my, normální smrtelníci nedokážeme selským rozumem vysvětlit. Jako u spousty jiných podivných předmětů se v minulosti objevily a objevují i nadále falzifikáty, které se prodávají za drahé peníze a jsou zneužívány podvodníky. Křišťálové lebky se dokonce dostaly i do filmů o Indianu Jonesovi. Stále více vědců je ale přesvědčeno o tom, že minimálně ony dva exempláře, o nichž jsme psali, jsou pravé. Ať už je vytvořily ruce dávných mayských řemeslníků anebo jsou svědectvím o komunikaci s mimozemskými civilizacemi ve starověku.

Publikováno: 04. 10. 2011

Kategorie: Záhady

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: F. A. Mitchell - Hedges | křišťálové lebky | lebky smrti | Mayové