Konspirace měsíce: Kdo je autorem slavné trilogie Milénium?

Detektivní trilogie Milénium od švédského autora Stiega Larssona (1954 - 2004) si získala značnou popularitu již krátce po svém vydání. Knihy vydělávají několik miliónů ročně, dokonce byly i zfilmovány a cestovní agentury pořádají zájezdy „po stopách Milénia“, o které je obrovský zájem. Bohužel, samotný autor se nedočkal ani prvního vydání. To ale ostatně není jediná záhada, která knižní trilogii Milénium obklopuje. Asi každý z nás sní o tom, že během svého života udělá něco velkého, co mu v budoucnu přinese slávu a peníze. Nejinak tomu bylo i u švédského novináře Stiega Larssona (plným jménem Karl Stig-Erland Larsson). „Chci napsat několik knížek, které by ze mě udělaly milionáře,“ řekl jednou přátelům. Ti ho ale nebrali vážně a Stiegovi se dostalo jen posměšných poznámek. To ho naštěstí neodradilo - a jeho trilogie Milénium se během pár let prodalo přes 60 milionů po celém světě! K tomu je třeba připočítat také filmy, které viděly stamiliony diváků. To vyrazilo dech všem jeho přátelům i kolegům. Nicméně se našli i tací, kteří tvrdí, že trilogii nemohl napsat právě Stieg Larsson. Jedná se tak o velký podvod nenápadného novináře ze Švédska, či se u jeho kolegů projevila lidská závist?

Byl Stieg Larsson schopný spisovatel?

„Stieg nebyl špatný novinář. Ale aby psal thrillery? Ani náhodou!“ říká Andreas Hellberg, přítel a bývalý kolega Stiega Larssona z tiskové kanceláře Tidningarnas Telegrambyra. „Nechci Stiega nikterak shazovat, ale když mi ukazoval některé úryvky ze svých knížek, nedalo se to vůbec číst. Bylo zde všechno špatně – stylistika, řazení věcí, prostě všechno,“ dodává Hellberg, podle kterého zkrátka není možné, aby autorem Milénia byl Larsson. Podle něj musí být autorem někdo jiný! Pokud je to pravda, kdo je onou záhadnou osobou? Někteří zastánci konspiračních teorií mají jasno – autorem je ten, kdo zabil Stiega Larssona těsně před vydáním prvního dílu a teď se bojí vystoupit na veřejnost! I když je tato teorie trochu přitažená za uši, někteří přátele Larssona uvádějí, že by se našlo několik lidí, kteří měli zájem na jeho smrti. Stieg Larsson se totiž neživil jenom psaním, byl také výrazným odpůrcem pravicového extrémismu. Díky svým názorům dostával pravidelně výhružné dopisy a podle přátel byl několikrát i napaden. Mohl tak doplatit na svoji výřečnost, či se jednalo o pomstu za ukradený knižní námět?
„Nechci Stiega nikterak shazovat, ale když mi ukazoval některé úryvky ze svých knížek, nedalo se to vůbec číst. Bylo zde všechno špatně – stylistika, řazení věcí, prostě všechno."
V osudný den, tedy 9. listopadu 2004,  totiž v domě nejel výtah a Larsson, kterému prý nedělalo problém vykouřit tři krabičky cigaret denně, musel jít do své kanceláře v sedmém patře pěšky. Mohl tento výstup odrovnat jeho srdce? A co když výtah vypnul někdo schválně? Tyto otázky nenechávají zastánce konspiračních teorií v klidu… Nicméně Larssonova rodina a blízcí přátelé dodávají, že námět na knižní trilogii nosil v hlavě už od začátku devadesátých let. Zároveň však nelze vyloučit ani to, že mu s knížkou nikdo nepomáhal. Nejčastěji se mluví o jeho družce Evě Gabrielsson, která nikdy tuto informaci nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Asi měsíc před smrtí poslal Stieg Larsson své přítelkyni e-mail, v němž jí informoval, že dokončil zhruba polovinu čtvrté knihy. Napsal prý začátek a konec, ale střední část zatím zůstává rozepsaná. Eva by prý byla ochotná knížku dopsat, všechno však komplikuje dlouholetý spor o dědictví mezi Evou a Stiegovou rodinou. Stieg Larsson žil s Evou až do své smrti, nebyli však oficiálně manželé. Jako jeden z důvodů, proč se nikdy nevzali, uvádí Eva Gabrielsson strach o vlastní bezpečí. Vzhledem k práci pro organizaci Expo a k jeho dalším aktivitám zaměřeným proti extremistům vyhrožovali Larssonovi jeho názoroví odpůrci několikrát smrtí. V případě sňatku by manželé museli podle švédských zákonů zveřejnit svou trvalou adresu, což si autor nepřál. Situaci navíc ztěžuje fakt, že Eva vlastní laptop s nedokončeným čtvrtým románem série Milénium a je ochotna ho vydat rodině Stiega Larssona jen pod podmínkou, že dostane plné právo disponovat se Stiegovými romány. Na to však rodina odmítá přistoupit.

Publikováno: 24. 08. 2011

Kategorie: Záhady | Konspirace

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: Eva Gabrielsson | konspirace | Milénium | smrt | Stieg Larsson | vražda | záhada