Lidský mozek omezuje počet přátel na Twitteru
Na počátku 90. let minulého století studoval britský antropolog Robin Dunbar chování různých skupin primátů. A zaznamenal zvláštní jev: primáti udržují společenský kontakt s omezeným počtem jedinců ve své skupině, přičemž opice s větším mozkem mívají o něco větší okruh přátel.
Dunbar se později zaměřil na lidské jedince, protože ti, jak známo, mají také větší mozek. Zjišťoval, jak velké množství přátel může mít průměrný člověk na základě velikosti svého mozku a dospěl k číslu 150. Od té doby ale vznikla řada studií a mnohé z nich Dunbarův závěr zpochybnily.
K tomu všemu se v posledním desetiletí objevily sociální sítě a jejich existence umožnila, že můžeme komunikovat prakticky s kýmkoli na celém světě. Například na Twitteru si denně můžeme tweetovat s tisícovkami lidí. To opět zpochybňuje Dunbarův závěr. Jenže…
Tým Bruna Goncalvese z univerzity v Indianě studoval po dobu čtyř let vzájemnou komunikaci tří miliónů uživatelů Twitteru, kteří za tuto dobu poslali neuvěřitelných 380 miliónů tweetů. Jak ale definovat přátelství na Twitteru? To, že jste s někým v kontaktu na síti, přece neznamená, že k němu máte silný vztah.
Vědci proto nechali stranou občasné tweety a zaměřili se na pravidelnou konverzaci mezi jednotlivými uživateli. A došli k číslům 100 až 200, tedy přesně k závěru, ke kterému před časem dospěl i Dunbar. Neboli i když jste propojeni s několika tisícovkami „přátel“, bližší kontakt dovedete udržovat jen asi se 150 z nich. A bude tomu tak až do doby, než někdo vymyslí, jakým způsobem by se dal zvětšit lidský mozek…
Publikováno: 05. 06. 2011
Kategorie: Zajímavosti