Lunární nový rok 2019: čeká nás období klidu a prosperity

V Číně a jihovýchodní Asii slaví od 5. února lunární nový rok. Jeho oslavy tradičně začínají prvním dnem prvního lunárního měsíce čínského kalendáře a končí 15. dnem, známým jako Svátek lampionů.

Oproti zbytku světa se v Asii neřídí gregoriánským kalendářem, a není tedy stanoveno fixní datum, konkrétně 1. leden jako u nás, ale určuje se astronomicky podle druhého nového měsíce po zimním slunovratu. Datum tak připadá na období od 21. ledna do 20. února. Letošní veselí tak vyšlo na 5. února.

Pro Číňany je lunární nový rok nejvýznamnějším svátkem roku, ke kterému patří i velkolepé oslavy, jejichž symbolem jsou známé lampiony a grandiózní ohňostroje a festivaly. S tímto obdobím se též úzce pojí čínská mytologie. Pravidelně se tak i mění znamení, kterému daný rok náleží, a astrologové předpovídají, jaký vliv na nás bude mít. Letošek je ve znamení prasete, které prý slibuje spíše klidnější období. Mělo by se však nést v duchu prosperity a hojnosti.

Rok prasete Číňané vidí jako příhodný k navazování nových kontaktů a finančním investicím. Zároveň je v tomto roce podle astrologů vhodné založit rodinu a věnovat se vyrovnanému životnímu stylu.

Oslavám jednoznačně dominuje červená barva, která má symbolizovat život, štěstí a hlavně přinést požehnaný rok.

Zdroj: Wikipedia