Mars je zřejmě už kolonizován
Odborníci z NASA zjistili, že pozemské půdní bakterie rodu Bacillus saprophyticus zůstaly na povrchu kosmických přístrojů od roku 2006 v nezměněném stavu. Přitom se předpokládalo, že jejich DNA se vlivem přímého UV záření rozloží. Na Marsu je v současné chvíli tucet různých pozemských přístrojů. Zdánlivě o nic nejde, protože všechny pozemské saprofyty dokážou rozkládat pouze organické látky, které vytvořily jiné bakterie. Ale co když na Marsu existují organické látky, které vytvořily místní bakterie? Začne je Bacillus rozkládat? Nebo pozemské bakterie zahynou?
Skupina výzkumníků z univerzity ve Wichitě (USA) se pokusila přijít věci na kloub. V uměle vytvořených podmínkách Marsu zjišťovala schopnost pozemských halofilních bakterií, jež jsou odolné vůči solím a dokážou přežít bez potravy a vody v prostředí magnézia sulfátu (MgSO4), který se vyskytuje na rudé planetě. Teplota prostředí se střídavě měnila. A jaký byl závěr experimentu?
[pullquote_right]Ale co když na Marsu existují organické látky, které vytvořily místní bakterie? Začne je Bacillus rozkládat? [/pullquote_right]
Bakterie se zpočátku přestaly rozmnožovat. A pak následkem velkého počtu cyklů zahřívání a zamrazování uhynuly. Jenže výzkumníci soudí, že kdyby kolonie byla větší, výsledek by dopadl jinak. Jejich pokus se nicméně ocitl pod palbou kritiky, protože teplotní podmínky, kterým bakterie vystavili, odpovídaly mírnému pásmu na Marsu. Kdyby simulovali podmínky na rovníku rudé planety, teplotní podmínky by nebyly tak drastické. Navíc - bakterie na Marsu by se také vyskytovaly v půdě, kde jsou teplotní výkyvy mnohem menší. Například na Zemi v mírných zeměpisných šířkách se v hloubce dvou metrů záporné teploty obvykle nevyskytují. A daří se v nich anaerobním bakteriím. Je sice zřejmé, že na Marsu bude situace jiná, ale zásadně by se lišit neměla. A další fakt: bakterie Bacillus mohou přežít bez kyslíku, ale ne bez potravy. I tu by ale na Marsu nejspíš našly.
V roce 2011 objevili vědci z univerzity v Oregonu na Zemi bakterie, které k rozmnožování potřebují pouhé dvě složky: olivín a oxid uhličitý. Oxid uhličitý je hlavní složkou marsovské atmosféry a olivín je dominantním minerálem ve sluneční soustavě, Mars nevyjímaje. Pokud vezmeme v úvahu, že v prvních desetiletích dobývání vesmíru se kosmické přístroje prakticky nedezinfikovaly, je dost možné, že na Marsu se nějaký pozemský „kosmopolita“ už uchytil.
Zdroj: tainy.net
Publikováno: 08. 09. 2012
Kategorie: Zajímavosti