Merlin - tajemství velkého čaroděje

Kdo byl vlastně kouzelník Merlin? A jedná se vůbec o skutečnou postavu? Zemřel, nebo žije dodnes? Kam zmizel? To všechno jsou otázky, které si již několik století kladou nejen milovníci artušovských legend. Nedaleko anglického města Marlborough, na pozemku jedné z tamějších škol, se tyčí nenápadný pahorek. Není ani tak nenápadný svou výškou, ostatně 19 metrů jen tak nepřehlédnete, ale spíše tím, jak je porostlý stromy a keři, a tudíž dokonale splývá s okolím. Marlboroughští studenti si v jeho blízkosti dávali po dlouhá léta dostaveníčka, občas tu i uspořádali nějakou tu divokou pijatyku. Většina z nich asi ani netušila, jaké tajemství mají na dosah.

Starší než se myslelo

Pahorek nese název Marlborough Mound. Už ve středověku měli lidé správné podezření, že se jedná o uměle navršený útvar a nadšení amatérští archeologové 17. a 18. století jim dali za pravdu. Marlborough se ostatně nachází v kraji, kde se to neolitickými památkami jenom hemží, vždyť Stonehange i Avebury jsou nedaleko. Nedávno se do celé záležitosti vložila moderní archeologie a výsledky práce současných vědců přinesly další překvapivá zjištění. Doposud panovalo přesvědčení, že zmiňovaný pahorek pochází z normanských dob, tedy někdy z 9. - 10. století. Jenže nejmodernější radiokarbonová metoda určující stáří z organických nálezů posunula dobu vzniku návrší na období kolem roku 2 400 př.n.l. To ho propojuje s památkami v již zmiňovaných lokalitách, jako jsou Avebury a Stonehange nebo také s nedalekou lokalitou Silbury Hill.

Byl, nebo nebyl?

A jak s tím vším souvisí Merlin? Od středověku se pahorku říká také Merlin Mound. Je opředen pověstmi, že právě tady je pochován slavný kouzelník, nebo že právě tudy sestoupil do podzemní říše, kde čeká s dalšími bytostmi z nadpřirozeného světa, až zase jednou nastane jejich čas. Pověst je to krásná, ale může v ní být zrníčko pravdy? Své oprávnění měla, pokud jsme nevěděli, že Marlborough Mound je více než 4 000 let starý. Merlin byl současníkem krále Artuše, který skutečně žil na přelomu 6. a 7. století. I kdyby byl kouzelníkem, tedy spíše nějakým druidem z masa a kostí a zemřel v uvedené době, nikoho by jistě nepřekvapilo, že mu byla o tři století později vztyčena jakási mohyla připomínající místo, byl to přece velmi slavný muž. Jenže návrší je mnohem starší. To za prvé... A za druhé panuje značná nejistota, že Merlin vůbec kdy existoval. Podle některých pramenů se poprvé v artušovských příbězích objevil až někdy ve 13. století. V té době se různí kouzelníci a kejklíři, kteří uměli nejroztodivnější kousky, vystupují v příbězích po celé západní a střední Evropě.

Kopec plný překvapení

Jste zklamáni? Archeologové ale nikoliv. Merlinovu kopci začali říkat menší Silbury Hill. Ten se nachází jen pár kilometrů od Marlborough Mound a je vysoký přes 40 metrů. Vznikl přibližně ve stejné době a je považován za největší megalitickou stavbu podobného charakteru v Evropě. Podle slov odborníků právě v podobných místech jako jsou „naše“ dva pahorky můžeme očekávat ještě řadu překvapení. Silbury Hill jedno takové připravil asi před 3 lety, kdy tu byly nalezeny stopy po rozsáhlém římském osídlení. Do té doby bylo sice jasné, že Římané Silbury Hill znali, ale nikde neexistovalo svědectví, že by někde v okolí bylo nějaké jejich větší sídlo. A pak jeden náhodný nález odstartoval „objev desetiletí“, když bylo průběžným průzkumem nalezeno římské sídliště o rozloze 24 fotbalových hřišť.
Jednou možná objeví vědci i skutečné místo Merlinova odpočinku. Což potěší jistě jeho skalní vyznavače, ale my, milovníci tajuplných příběhů, jistě oceníme dobrodružství artušovských legend i bez hmatatelného důkazu Merlinovy existence.

Publikováno: 09. 06. 2011

Kategorie: Historie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: kdo byl Merlin | kouzelník | král Artuš | legenda | Marlborough | Marlborough Mound | Merlin