Města, která do roku 2100 zaniknou

Kdysi byla plná lidí, dnes jsou z nich „města duchů“.  K těm nejznámějším patří ukrajinská Pripjať, kde do černobylské havárie v dubnu 1986 žilo 47 500 lidí. Dnes je tu pusto a prázdno. Další je Centralia v americké Pennsylvánii, kde žilo 1100 lidí. Městečko stojící nad mohutným uhelným ložiskem zachvátil v roce 1962 požár a zapálil i podzemní zásoby uhlí. Ty podle odborníků vyhoří až za 250 let. Kvůli toxickým výparům a vysokým teplotám se lidé odsud museli vystěhovat. Magazín Forbes přišel před časem se zajímavým článkem o dalších městech, která možná čeká stejná budoucnost. Už v roce 2100 se z nich mohou stát opuštěná města duchů...  Která to tedy jsou a proč?

1) San Francisco, USA. Příčina: zemětřesení.

Vědci z Kalifornské univerzity tvrdí, že se 75% pravděpodobností dojde do roku 2086 v oblasti San Franciska k zemětřesení o síle 7 stupňů. Samotná metropole se postupně vylidňuje už dnes. Lidé se stěhují z drahých a geologicky nebezpečných přímořských oblastí do vnitrozemí. Tato tendence bude pokračovat i nadále, uspíší ji i drobné otřesy, předcházející devastujícímu zemětřesení.

2) Detroit, USA. Příčina: úbytek obyvatelstva.

Mezi lety 1950 a 2000 se celkový počet obyvatel Detroitu snížil o 49 %, z 1 849 668 na 951 270, dnes tu žije pouhých 713 777 obyvatel. Ve městě je velká nezaměstnanost (13,6 %) i vysoká zločinnost a lidé se odsud stěhují do bezpečnějších městeček na předměstí. Mnohé domy v centru města jsou na prodej za pouhý dolar. Předpokládá se, že úbytek obyvatelstva bude pokračovat i nadále, a pokud tato tendence přetrvá i do roku 2100, Detroit se zcela vylidní.

3) Benátky, Itálie. Příčina: pokles země

Pokud se nezlepší protipovodňová opatření, bude jedno z nejkrásnějších měst světa koncem století čelit téměř denním záplavám. Velká voda, tedy příliv vyšší než 110 cm, ještě donedávna zaplavovala Benátky jen asi 4x do roka. Podle nové studie se to ale v budoucích letech může stávat mnohem častěji a koncem století bude velká voda Benátky zaplavovat až 250x za rok. Z města na vodě se tak stane spíše město pod vodou.

4) Ciudad de México, Mexiko. Příčina: nedostatek pitné vody a pokles půdy.

Také hlavní město Mexika se potápí, ale ne do moře. Je vybudováno nad podzemními vodami, které slouží jako hlavní zdroj pitné vody. Když se jakýkoli obyvatel 20milionové megalopole napije, pocítí to i její podloží. Některé části Méxika se za posledních sto let sesunuly o devět metrů. A bude ještě hůř - přirozený vodní rezervoár se brzy vyčerpá. Nedostatek pitné vody a postupné sesouvání podloží bude důvodem, proč do konce století bude město neobyvatelné.

5) Neapol, Itálie. Příčina: erupce Vesuvu.

Vesuv smetl z povrchu zemského Pompeje a Herkulaneum v roce 79 n. l. Vulkán vybuchuje průměrně jednou za 100 let, přičemž k jeho poslední erupci došlo v roce 1944. Další v průběhu tohoto století zcela jistě nastane, otázkou je, jak silná bude. V nejbližším okolí Vesuvu dnes žijí více než 4 milióny lidí, takže pokud nedojde k jejich včasné evakuaci, budou následky katastrofální. Zdroj: Forbes, Tainy.net