Nejrozšířenější vědecké mýty

Některé z obecně rozšířených názorů přijímáme stále jako fakta, i když je věda už dávno vyvrátila. Jaké jsou ty nejznámější mýty?

1. Velkou Čínskou zeď je možné vidět z Měsíce

Tato stavba je sice velmi dlouhá, ale z Měsíce vidět není. Dokonce první tchajkonaut Jang Li-wej potvrdil, že neozbrojeným okem není pozorovatelná ani z oběžné dráhy, natož aby byla viditelná z Měsíce. Nejlépe viditelným dílem lidských rukou je městské osvětlení.

2. Nejjasnější hvězdou je Polárka

Není to tak, i když si to mnozí z nás myslí. Co se jejího jasu týče, je někde na 50. místě. Polárka je ale velmi dobře pozorovatelná proto, že zemská osa míří jejím směrem. Nejjasnější viditelnou hvězdou je po Slunci Sirius, který leží v souhvězdí Velkého psa.

3. Krokodýl vás nedohoní, když budete kličkovat

Další nepravdivý mýtus, který by vám v boji o přežití nepomohl. Už proto, že krokodýli téměř nikdy neútočí na souši, ale ve vodě. Na souši dosahuje tento plaz maximální rychlosti 16 km/h, takže mu můžete utéct, ať běžíte přímo, nebo kličkujete.

4. Když střelíte do benzinové nádrže, vyhodíte do vzduchu celé auto

Tento efekt všichni známe z hollywoodských filmů a z videoher. Ve skutečnosti kulka buď skončí v nádrži, nebo prolétne ven. Pokud kulka letí z dostatečně velké vzdálenosti, může teplo vznikající v souvislosti s třením způsobit výbuch nádrže. Auto ale do povětří nevyletí, i když se nás o to hollywoodští tvůrci snaží přesvědčit.

5. Býky dráždí rudá barva

Španělští toreadoři začali používat červenou muletu někdy okolo roku 1700 a tehdy se rozšířil mýtus, že právě tato barva provokuje býky k agresivitě. Býkům je barva ve skutečnosti lhostejná, útočí na muletu proto, že je dráždí její pohyb.

6. Blesk nikdy neudeří dvakrát do stejného místa

Statistiky mluví úplně jinak. Jen do mrakodrapu Empire State Building udeří blesk v průměru 100x za rok.

7. Sklo je pevné

Sklo je amorfní pevná látka, která se chová jako kapalina s velmi vysokou viskozitou. To znamená, že sklo velmi pomalu teče, což vysvětluje fakt, proč jsou vitráže v dolní části silnější.

8. Ve vesmíru není gravitace

Ve skutečnosti je ve vesmíru tolik gravitace, že právě její zásluhou hvězdy obíhají kolem středu galaxie, Země kolem Slunce a satelity kolem Země. Důvod, proč astronauté ve vesmíru zažívají stav beztíže, je ten, že obíhají kolem Země. Padají směrem k naší planetě, ale pohybují se do strany. V orbitální výšce 400 km nad Zemí je gravitace nižší pouze o 10 procent.

9.  Slunce nikdy neosvětluje odvrácenou stranu Měsíce

Sluneční světlo dopadá v určitou chvíli na každou část Měsíce. Nicméně jedna jeho hemisféra je od Země trvale odvrácena vlivem vázané rotace. Tato odvrácená strana ale není trvale tmavá. Když na obloze pozorujeme půlměsíc, Slunce z větší části osvětluje stranu, kterou nevidíme.