Největší ztracené poklady světa

Jejich osudy vzrušují nejen profesionální hledače pokladů. Každý z těchto pokladů zmizel za podivných až záhadných okolností a ten, kdo je jednou objeví, bude mít postaráno o velmi slušnou doživotní rentu.

Jantarová komnata

Asi nejznámějším zástupcem této skupiny je proslulá Jantarová komnata. Na počátku 18. století byla zhotovena na zakázku pruského krále Fridricha I. Další pruský král Fridrich Vilém ji věnoval ruskému carovi Petru Velikému. Pak se po 200 let nacházela v Kateřinském paláci v Carském Selu a od konce 2. světové války je nezvěstná. Dnes už si sice můžete prohlédnout její zdařilou repliku, ale originál má nedozírnou hodnotu. Jedním z míst, kde se po částech jantarového skvostu pátralo a pátrá, je také Česká republika.

Poklad z Limy

Psal se rok 1823 a peruánské Limy vyplula loď, na níž španělští okupanti posílali domů obrovský lup z vydrancované země. Pro její cestu byla zvolena poměrně bezpečná trasa kolem Mexika, ale pak anglický kapitán William Thompson zabil španělské vojáky, kteří byli pověřeni hlídáním pokladu. Thompson byl později přemožen a uvězněn na ostrově u břehů Kostariky. Během své vazby tvrdil, že cennosti ukradl a zakopal na místě, které nechtěl prozradit. Nakonec sice jakési vodítko poskytl, ale bylo falešné a jemu samotnému se navíc podařilo zmizet beze stopy. O něm ani o pokladu už nikdy nikdo neslyšel.

Holanďanův zlatý důl

Nejedná se o poklad v klasickém slova smyslu. Nedaleko Phoenixu, současného hlavního města Arizony, se má nacházet hora doslova nabitá zlatem. Existují o ní dokonce písemné doklady a má i jméno Holanďanův důl. Lokalita patřila Jacobu Waltzovi, který byl sice Němec, ale ze slova "deutsch" si angličtina udělala svoje "dutch", tedy holandský. O hoře dobře věděli i místní Apačové a likvidovali všechny bělochy, kteří se k ní přiblížili. Mohlo se snad jednat o Horu pomluv, která se v uvedených místech nachází. Ještě na konci 19. století byli místní lidé moudřejší než my a těm, kteří toužili po zlatě, zlatonosnou horu ukazovali. Neradi se k ní ovšem kvůli krvelačným indiánům přibližovali. Dnes mají hledači mnohem jednodušší pozici, protože z kdysi hrdých a bojovných Apačů je skupinka zoufalců závislých na alkoholu, kteří byli zahnáni do rezervací.

Poklad z jezera Toplitz

Svá tajemství má i sousední Rakousko. Když v roce 1945 prchali nacisté ze Solnohradska, do tamějšího jezera Toplitz naházeli bedny, v nichž se nejspíš ukrývaly nejen dokumenty, ale také četné cennosti. Včetně padělaných britských bankovek, které by dnes měly určitě velkou sběratelskou cenu. I když se o tomto pokladu ví a jeho lokalita je dobře dostupná, objevit ho není vůbec jednoduché. Práce na jezerním dně zhoršují nedostatek kyslíku i hluboké nánosy bahna, kmenů a klád. Až bude tedy někdo z hledačů disponovat dostatečnou technikou, s níž se vypořádá s těmito nástrahami, má určitě šanci finančně si polepšit.

Klenoty krále Jana

Říkali mu Jan Bezzemek a byl bratrem proslulého anglického krále Richarda Lvího srdce. O jeho zmizelém pokladu psali už jeho současníci, kteří měli na neoblíbeného panovníka pěknou pifku. V roce 1216 při jedné ze svých inspekčních cest onemocněl, a tak se rozhodl vrátit se domů co nejrychlejší a nejbezpečnější cestou. Zbytek své suity poslal oklikou přes kraj Wash. Ten se nachází u pobřeží východní Anglie a je známý velkými odlivy a přílivy. Královi muži zřejmě neodhadli správně čas, kdy se příliv přižene, protože živel je i s nákladem a koňmi spláchl do moře - včetně zlatých mincí a dalších cenností. A po pokladu pátrají nadšenci marně už bezmála osm set let.

Poklad rodiny Romanovců

Carská rodina vládnoucí ještě na počátku 20. století v Rusku skončila neslavně. Ruští revolucionáři ji během občanské války vyvraždili a podobně truchlivě dopadl i jejich majetek. Jeho část byla zkatalogizována a zaevidována, ale minimálně stejná část skončila bůhví kde, nejspíš v rukách šikovných příznivců revoluce. Nicméně ještě před svou popravou stačili někde Romanovci poukrývat, co se dalo, a to tak dobře, že po tomto jejich majetku se dodnes pátrá.

Úchvatná vejce Fabergé

Zcela samostatnou část Romanovského pokladu tvořila sbírka 50 klenotnických skvostů v podobě obřích vajec ze známé francouzské klenotnické dílny Fabergé. Romanovci je vášnivě sbírali a každý rok zakoupili dvě nová. Osm vzácných kousků zmizelo a až je jednou někdo objeví, bude v pěkném balíku, protože vejce Fabergé se prodávají minimálně za 9 milionů dolarů za jeden kus.

Potopený Květ moře

V roce 1511 ztroskotala u břehů malajské Malagy pyšná portugalská námořní loď Flor de la Mar (Květ moře). Byla vrcholem tehdejšího loďařského umění a na své palubě vezla takové bohatství, že i dnes se tento ztracený poklad řadí k těm největším, které leží na dně světových moří a oceánů. A zatímco některé podobné poklady jsou spíše vysněnou pohádkou než skutečností, ten z Květu moře prokazatelně existoval: jediné, co po něm totiž zůstalo, byl jeho podrobný soupis.

Čingischánova hrobka

Po své smrti byl velký mongolský vládce pohřben do hrobky na neznámém místě. Aby tuto lokalitu nikdo nenašel, byli zabiti všichni lidé, kteří na stavbě hrobky pracovali a kteří ji střežili. Spolu s obávaným panovníkem byl pohřben také poklad nedozírné ceny, o němž sní od roku 1227 stovky hledačů a dobrodruhů. Zatím marně.

Irské korunní klenoty

Na závěr jsme nechali poklad, který není až tak cenný, ale jeho příběh je docela kuriózní. Korunní klenoty střežili členové řádu sv. Patrika, jenže v roce 1907 byly všechny ukradeny, a to prakticky před zraky ozbrojených strážců. Se stejným úspěchem se jich zloději zbavili nebo je výhodně prodali. Detektivní záhada nebyla nikdy vyřešena a nestane se tak nejspíš ani teď, více než 100 let po zdárné lupičské akci.