Německo bere na milost čarodějnice
Od roku 1500 do roku 1782 bylo v Německu popraveno nejméně 25 000 lidí, kteří byli obviněni z čarodějnictví. V tom rozhodně nebyl náš západní soused v Evropě něčím výjimečným, tažení proti čarodějnicím patřilo k dobovému koloritu.
Bohužel často končili na hranicích a ve zdech mučíren naprosto nevinní lidé, kteří se stali obětí pomsty nebo nějakého ideologického spiknutí. Jeden z nejproslulejších německých čarodějnických procesů se odehrál v roce 1630 v městečku Oberkirchen v Porýní. Tehdy bylo popraveno za čarodějnické pikle téměř 60 lidí, vesměs ze spřízněných rodin. Byly mezi nimi i dvě úplně malé děti, ani s nimi neměli inkvizitoři a mučitelé slitování.
Německo se ale na rozdíl od dalších zemí rozhodlo, že se pokusí alespoň některým obětem těchto krutých procesů vrátit ztracenou čest a očistit i po několika stoletích jejich jména. Nejvíc se o to zasloužil Hartmut Hegeler, evangelický pastor a učitel teologie z Kolína nad Rýnem. Toho se jeden ze žáků nedávno zeptal, jestli byla někdy zproštěna viny jistá poštmistrová Katharina Henot, která byla v Kolíně upálena roku 1627. I ona byla nevinná, stala se obětí intrik, kdy si její nepřátelé s ní chtěli touto cestou vyřídit jakési dávné sousedské křivdy.
Hegelerovi až díky studentské zvídavosti došlo, že nikdy není pozdě na to otevřít čarodějnické procesy i po tak dlouhé době. A tak se nebohá Katharina nejspíš dočká milosti a spolu s ní i další nevinné oběti, protože pastorova snaha našla v Německu velkou odezvu a chystají se další „očistné" procesy.
Člověka určitě napadne, že tohle vše těm dávno mrtvým stejně život nevrátí. Ale vzhledem k tomu, že v mnoha případech žijí potomci těchto neprávem zabitých lidí, pro jejich rodiny je to určitá satisfakce. A rozhodně je to zajímavý způsob, jak se čestně postavit ke své minulosti.
Publikováno: 26. 08. 2012
Kategorie: Zajímavosti