Nepříjemný „taoský hum“ dovede potrápit

Zkoušíte usnout a ze spaní vás zničehonic vytrhne divný zvuk, jakési hučení či drnčení.  Nepříjemný zvuk je někdy stálý, jindy kolísá, občas zní přerušovaně. Záhadný jev byl poprvé popsán ve městě Taos v americkém státě Nové Mexiko, ale objevuje se i na dalších místech světa. O „taoském humu“ („hum“ je anglicky „hučení“ nebo „bzučení“) se poprvé začalo mluvit v roce 1993. Obyvatele města Taos v Novém Mexiku začal rušit divný zvuk. Nakonec z něj byli tak zoufalí, že požádali Kongres, aby se situací začal zabývat. Lidé vypovídali, že nízkofrekvenční zvuk se objeví pokaždé zničehonic a zní jako dieselový motor, který běží na volnoběh. Hlasitější je uvnitř budov a zejména v noci. Svědkové shodně uváděli, že zvuk slyší každou noc a nepomáhají jim ani ucpávky do uší, někteří měli dokonce pocit, jako by jim vibrace prostupovaly tělem. Zvuk se velmi těžko detekuje mikrofony, takže odborníkům trvalo delší dobu, než se ho podařilo nahrát.

Trápí "hum" i Pražany?

[caption id="attachment_638" align="aligncenter" width="368" caption="Odborníci vyslovili názor, že nepříjemný zvuk působí technika užívaná člověkem, třeba obyčejné elektrické vedení. Vyznavači konspiračních teorií ale začali tvrdit, že ho vydává vojenská komunikační technika."][/caption] Na zvláštní rušivý jev si stěžují i lidé z dalších částí světa, Prahu nevyjímaje.  „Bydlím v centru Prahy a o podobném fenoménu jsem nikdy neslyšel,“ vyprávěl mi shodou okolností před pár dny známý. „Zažívám ho ale zřejmě na vlastní kůži zhruba od října 2010. Zničehonic jsem začal v noci slýchat takové divné vrčení někde nad sebou, nebyl jsem schopen určit, zda je to nějaký agregát či vzduchotechnika, někdy to připomíná vrtačku. Dost často to totiž zní jinak a často to jde také z jiného místa, někdy je to přímo nade mnou, jindy je to víc slyšet ve vedlejší místnosti, občas míváme pocit, že se to nese z ulice. V bytě nade mnou jsou kanceláře, v domě vedle je obchod s bytovými doplňky, pod vozovkou vedou od roku 2007 kolektory. Zdroj ale nedokážeme určit. Někdy to vrčí každé tři až čtyři minuty a zní to dvacet až třicet sekund, jindy se to ozve velmi nenápadně, pak to postupně nabírá na síle a trvá to i několik minut. Pak je chvilku klid a pak zase znova. Někdy je ale celou noc klid.“ Odborníky na měření zvuku kamarád nevolal: „U nás by se tím určitě nikdo nezabýval,“ reagoval na můj dotaz. „Víš, jak to tady funguje. Podle mě jde o nějakou vzduchotechniku, jen se nemohu dopátrat toho, kdo ji takhle na noc nechává puštěnou.“

Na vině je nejspíš člověk

Vraťme se do Taosu, kde se při hledání rušivého zdroje nic konkrétního nenašlo. Odborníci vyslovili názor, že nepříjemný zvuk působí technika užívaná člověkem, třeba obyčejné elektrické vedení. Vyznavači konspiračních teorií ale začali tvrdit, že ho vydává vojenská komunikační technika. Při detekování zvuku v jiné části USA byli vědci úspěšnější: pocházel z průmyslové zóny, konkrétně od jednoho kompresoru a dvou větráků. „Hum“ se ale údajně objevuje i v oblastech, kde se s žádnými výdobytky lidské civilizace nesetkáme. Takže svou šanci vytušili ihned ufologové a zájemci o paranormální jevy. Ti tvrdí, že se nám Země snaží něco říct. Serióznější odborníci soudí, že v neobydlených oblastech by zvuk mohly působit běžné přírodní jevy, například vulkanická činnost či tekuté písky.  Skeptici mají jasno: jde o druh masové halucinace, případně o zvonění v uších. Každopádně v Taosu trápí „hum“ pravidelně dvě procenta z 1500 obyvatel.