Nová studie potvrzuje: Prvorození jsou chytřejší než jejich sourozenci

Prvorození mají vyšší inteligenci než jejich mladší sourozenci. Tvrdí to alespoň výsledky nové studie odborníků z univerzit v Edinburghu a Sheffieldu, kteří testovali více než pět tisíc dětí, kde hodnotili zejména jejich slovní zásobu, IQ testy a odpovědi z dotazníků.

Závěr studie by se dal shrnout do těchto slov: za nižší inteligenci dalších potomků můžou primárně rodiče. „Není to tím, že později narozené děti jsou znevýhodněné zdravotně nebo co do vývoje. Z analýzy je zejména patrné, že jim rodiče nejsou schopni poskytnout stejnou míru mentální stimulace jako prvorozeným,“ říká autorka výzkumu Dr. Ana Nuevo-Chiquero.

Čím více dětí mají, tím méně mají času konstantně se věnovat jednomu z potomků. Z odpovědí vyplývá, že jim méně čtou, slábne pomoc s domácími úkoly, či je již tolik nevedou k hudebnímu nebo k uměleckému nadání. „Je to logické. S rostoucím počtem potomků se zvedají i náklady na domácnost, školy a další věcí. Proto je pro ně primárním stabilizovat rodinný rozpočet a věnovat se zabezpečení. Rozvoj kognitivních vlastností jde tak někde na druhou kolej.“

Autoři studie dodávají, že rozdíly v chování matky během těhotenství nebo prvního roku života dítěte mohou hrát význačnou roli. Zahrnují pod něj například konzumaci alkoholu nebo kouření, či rozhodnutí, zda kojit nebo nekojit.

FOTO: goodfullness.com

Publikováno: 10. 02. 2019

Kategorie: Zajímavosti

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: inteligence | prvorození | sourozenci