Oběti antické chemické války
Při vykopávkách starobylého vojenského tunelu u palestinského města Dura byla objevena kostra perského vojáka, který zemřel na udušení. Archeologové se shodují, že nebožák zemřel následkem primitivní chemické zbraně, kterou sám používal. O tom, že smrt ho stihla velmi náhle, svědčí jeho snaha servat si co nejrychleji brnění, které mu bránilo v dýchání.
Ke konfliktu, ve kterém byla použita chemická zbraň, došlo bezmála před 2000 lety – přibližně v roce 256 n. l. Někdy tehdy se římští vojáci probíjeli úzkým vojenským tunelem, aby zabránili obléhání města, ve kterém byla jejich posádka.
Cihlové zdi chránily Duru před nepřáteli, ale ve snaze obsadit město si pod nimi mazaní Peršané vykopali tunel. Římští vojáci na ně v tunelu čekali, ale nakonec je nepřekvapil ozbrojený protivník, nýbrž něco mnohem horšího - oblaka kouře, který jim rozežíral plíce. Římané padli, aniž by jakkoli stačili tasit zbraň. Tragickému osudu neunikl ani perský voják, jehož smrtelná agónie byla natolik strašná, že se pokusil rozervat brnění, které měl na těle. Dvacítka antických vojáků tak patří k prvním obětem zbraní hromadného ničení v historii.
[quote]Čtěte dále na ProcProto.cz: "Dress code" doby kamenné[/quote]
Publikováno: 26. 10. 2011
Kategorie: Historie