Popcorn – pochoutka pravěkých sportovních nadšenců
Zvláště starší generace považuje popcorn za další z odsouzeníhodných symbolů americké moderní civilizace. Přitom na bílé pražené kukuřici si pochutnávali jihoameričtí indiáni už před několika tisícovkami let. A nemuseli k tomu ani sedět v zšeřelém sále multikina. Možná si ale popcorn brali s sebou na sportovní zápasy, které s oblibou pořádali, nebo na nějakou pořádnou rituální vraždičku, kterou pro ně pořádali v chrámech jejich kněží.
Jako zemědělská plodina se začala kukuřice pěstovat asi před 9000 lety na území dnešního Mexika. V dalších stoletích se pak rychle rozšiřovala dále na jih a brzy „okupovala“ celý jihoamerický kontinent, tedy oblasti, kde panovaly vhodné podmínky k jejímu pěstování.
Vyráběla se z ní hlavně mouka, ale časem chytří indiáni zjistili, že s kukuřicí se dají podnikat i jiné kulinářské kousky. Archeologové teď objevili v Peru zbytky nádobí a keramických nádob, v nichž podrobnější analýza odhalila pozůstatky kukuřice pražené obdobným způsobem, jako my dnes vyrábíme popcorn. A k podobným nálezům, někdy až 6500 let starým, došlo dokonce postupně na několika místech, takže je zřejmé, že se jednalo o běžnou indiánskou pochoutku už od pradávných dob.
Musíme si zkrátka zvykat na to, že často objevujeme objevené. Ostatně nedávno našli archeologové, tentokrát zase pro změnu na území starověkého Sumeru, písemný návod na výrobu nealkoholického piva. Škoda, že nám kuchařský specialista, který žil mnoho století před naším letopočtem, nezanechal i název tohoto lahodného moku. Radegast to určitě nebyl, ale co takhle Sumer Alcohol Free?
Publikováno: 26. 01. 2012
Kategorie: Zajímavosti