Předstihli staří Slované egyptskou říši?

Slovanské národy se zjevily na dějinné scéně prakticky až během stěhování národů ve 4. – 6. století našeho letopočtu. Ke světové historii nepřispěly ničím výjimečným a oproti svým germánským a hlavně keltským kolegům vypadali značně zaostale.

Tak se to aspoň dlouhá desetiletí tradovalo a známe to i my z hodin dějepisu. Zatímco o dějinách západní Evropy existují historické prameny v podobě různých kronik a zakládacích listin, v české staroslovanské historii jsme odkázáni na archeologické nálezy a pověsti, které si často vymýšleli autoři z pozdějších století, včetně proslulého kronikáře Kosmase. Nicméně vědci v posledních letech přišli s poznatky a teoriemi, které vrhají na staroslovanskou historii trochu povzbudivější světlo. Sem patří například objev pyramid u ukrajinského města Luhansku.

Tento druh staveb známe nejen z Egypta, ale také z Iráku, Íránu nebo ze střední Ameriky. Jenže v Evropě donedávna pyramidy zkrátka chyběly. Nepočítáme-li malé pyramidy z římských dob, které byly objeveny nedaleko francouzského Nice, jež mohly být dílem římských legionářů vyznávajících egyptský náboženský kult. Přibližně ve stejnou dobu, kdy se svět poprvé dozvěděl o pyramidách na Ukrajině, tedy před 4 lety, vyrukovali s podobným klíčovým objevem i jejich kolegové z Bosny. Jenže zatímco o pravosti tamějších nálezů se vedou neustálé spory a vědecké špičky se k nim staví rezervovaně, luhanské objevy vypadají hodnověrněji.

Pyramidy na Ukrajině měřily až 60 metrů! Stavby u Luhanska mohly být až 60 metrů vysoké a jejich stáří se odhaduje na 5 000 let. Byly by tedy starší než řada z proslulých egyptských pyramid. V chrámovém komplexu se našly i oltáře a zdejší pyramidy připomínají spíše ty, které stavěli Aztékové a Inkové než ty egyptské. Stály na vrcholu hory a stoupalo se k nim po obřích schodištích.

Ukrajinci jsou jednoznačně přesvědčeni, že autory pozoruhodných kultovních objektů jsou předchůdci Slovanů a uctívali zde podle nich kult Slunce. Areál o rozloze dvou kilometrů čtverečních byl využíván více než 2 000 let, otázkou ovšem zůstává právě slovanský původ národů, které zde vzývaly boha Slunce či jiného z jeho mocných kolegů.
O původu Slovanů se totiž vedou dlouholeté vědecké diskuse a je velmi nepravděpodobné, že by právě oni žili v této oblasti již dva tisíce let před naším letopočtem. Ukrajinská Akademie věd je ve svých oficiálních soudech tedy velmi opatrná, mimo jiné proto, že nechce hodnotný nález zdiskreditovat, ještě než bude dokončen jeho průzkum a nechce již tak »přehlíženou« slovanskou historii vystavit zbytečnému posměchu.

Publikováno: 07. 03. 2011

Kategorie: Historie