Spalničky se šíří kvůli podvodné studii o škodlivosti očkování

Alarmující nárůst výskytu spalniček v Evropě a USA souvisí se špatnou proočkovaností populace. O údajné škodlivosti vakcíny informovala lživá studie britského lékaře Andrewa Wakefielda. A i když její závěry byly už dávno vyvráceny, mnozí rodiče dětí stále věří, že tzv. trojkombinace může způsobovat autismus.

Spalničky a jejich hlášené případy v Evropě dramaticky rostou. Za necelý rok se jejich výskyt zvýšil víc než čtyřnásobně a podle lékařů může být ještě hůř. Jak je možné, že téměř vymýcená nemoc se vrací tak rychle zpátky? „Důvodem je nízká proočkovanost mezi dětmi. Někteří rodiče uvěřili zdiskreditované lékařské zprávě Andrewa Wakefielda, která byla zveřejněna před dvaceti lety,“ tvrdí odborníci. Právě ta je důvodem, proč se mnozí rodiče rozhodli vyhnout očkování trojvakcínou proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (MMR vakcína). Uvěřili totiž, že může být spouštěcím procesem, který vede k autismu.

A co tedy Wakefield v roce 1998 zveřejnil? Vypustil do světa „odbornou studii“ na základě vědomě zmanipulovaných dat o pouhých 12 dětech, ve které uváděl, že právě očkování proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím způsobuje autismus. Nakonec byl usvědčen z podvodu, střetu zájmů a přišel i o lékařskou licenci, o čemž informoval prestižní lékařský časopis The Lancet.

Spalničky: Lživá studie dodnes vzbuzuje strach

„Jenže lidi jeho nesmyslným závěrům uvěřili a panika se šířila. Udělaly se kvůli tomu i stovky testů na tisícovkách dětí a můžeme s jistotou říci, že ani jeden z nich neodhalil, že by očkování mohlo způsobovat autismus,“ uvedl výzkumník autismu z kliniky Mayo dr. Sunil Mehta. Bohužel Wakefieldova lživá studie vzbuzuje strach i po dvaceti letech, ačkoli byla několikrát vyvrácena různými vědeckými týmy po celém světě.

Podvodná studie proti očkování stále ovlivňuje veřejné zdravotnictví
Podvodná studie proti očkování stále ovlivňuje veřejné zdravotnictví

Robert F. Kennedy Jr., syn dřívějšího amerického senátora a kandidáta na prezidenta, dlouho v amerických médiích uváděl, že vakcíny obsahují konzervační přípravek thimerosal (sloučenina obsahující rtuť), který prý může způsobovat autismus, a doporučoval rodičům, aby se raději vzdali očkování u svých dětí. „Je pravda, že mnohé vakcíny obsahují chemikálie jako rtuť, hliník a formaldehyd. Dávky jsou ale tak malé, že tyto látky nejsou považovány za jedovaté,“ uvádí Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC). „Žádné vědecké studie nenalezly souvislost mezi thimerosalem v očkovacích látkách a autismem," dodává CDC. Zajímavý článek na toto téma si přečtete na webu Technet.cz, kde je do detailu rozebrána celá studie a informace o tom, jak se manipulovalo s daty.

FOTO: globalnews.ca

Publikováno: 16. 02. 2019

Kategorie: Medicína

Autor: josefina.hahnova

Tagy: Andrew | featured | očkování | podvodná studie | spalničky | trojvakcína | Wakefield