Také neandrtálci postavili „Stonehenge“
Naši pravěcí bratranci zcela určitě nebyli primitivové, za jaké je rádi považujeme. V posledních letech se o jejich zvycích a dovednostech zjistilo množství nových věcí a dnes už víme, že stejně jako my ovládali řeč, uměli používat oheň, takže pokrmy si vařili, zdobili sebe i své příbytky, znali tetování, pohřbívali své blízké, vyráběli umělecké předměty i hudební nástroje. A byli také zručnými staviteli.
Archeologové objevili před pár dny v jeskyni Bruniquel poblíž Francouzských Pyrenejí několik kruhových struktur sestavených ze stalagmitů, které jsou staré 175 tisíc let. Jejich autoři nebyli žádní neumětelové - stavby jsou velmi precizní a musíme zvážit i fakt, že se nacházejí v útrobách jeskyně ve vzdálenosti 336 m od vchodu, takže při jejich stavbě muselo být použito i vhodné osvětlení.
„Je zřejmé, že se velmi dobře orientovali v prostředí, ve kterém žili,“ uvedli autoři unikátního nálezu. „Je to jasný znak moderního vnímání okolního světa.“ Jeskyně jim sloužila nejen jako útočiště, ale i jako skutečný domov. „Stavby museli zhotovit raní neandrtálci, protože před 175 tisíci lety to byli jediní obyvatelé Evropy,“ dodal prof. Chris Stringer.
Publikováno: 27. 06. 2016
Kategorie: Historie