Vypoví nám Slunce příští rok válku?

S příchodem maxima sluneční aktivity Zemi v roce 2012 zasáhne oblak nabitých částic z ohromné erupce. Budeme vystaveni silné radiaci, která nás do několika dní zahubí. Nebo se natolik zeslabí geomagnetické pole (či se dokonce přepóluje), což opět povede k následkům apokalyptických rozměrů. Naznačuje to ostatně i mayský kalendář, podle kterého v prosinci roku 2012 nastane konec světa. Vědci této předpovědi pochopitelně nevěří, podle příznivců sci-fi ale už nyní existují určité indicie, podle nichž bude příští rok zlomový. Katastrofy, které se na lidstvo sesypou, prý budou vypadat stejně jako ve filmu 2012 režiséra Rolanda Emmericha. Připomeňme, že katastrofický snímek začíná tak, že na Slunci dochází k mimořádným erupcím a silné elektromagnetické záření začne decimovat Zemi. Její hlubiny se doslova začnou vařit, zemská kůra se postupně rozpadá, kontinenty se potápějí… Fantazie scenáristy a režiséra zkrátka neznala hranic. „Z technického hlediska naštěstí k ničemu takovému nemůže dojít,“ uklidňuje radioastronom Valentin Jesipov na serveru tainy.net. „Pohyb kontinentů způsobuje žhavé zemské jádro. Kontinenty se pohybují velmi pomalu, například Evropa se přibližuje k Americe rychlostí 1 mm ročně. Celý proces sledujeme velmi podrobně prostřednictvím satelitů a nezaznamenali jsme žádné geotektonické procesy, které by vybočovaly z normálu.“ Tvůrci filmu podle Jesipova ve škole zřejmě nedávali pozor: „Slunce na Zemi působí pouze prostřednictvím atmosféry. Na zemskou kůru žádný vliv nemá.“

Ze severního pólu se stane jižní a naopak…

Před dvěma lety vědci tvrdili: „Slunce se probouzí – začíná pravidelný 11letý cyklus sluneční aktivity. V roce 2012 může jeho aktivita dosáhnout vrcholu, ale nepůjde o nic dramatického.“ Jenže Slunce se totiž poslední dobou chová velmi nevyzpytatelně a vypadá to, že nám může skutečně pořádně „zatopit“! Ovšem nikoli tak, jak naznačují katastrofické filmy. „Bohužel v příštím roce můžeme počítat s velkou řadou problémů. Vypadá to, že sluneční aktivita bude natolik mimořádná, že z provozu může vyřadit velké množství pozemské techniky,“ sdělil agentuře svpressa.ru ředitel ruského Institutu kosmických výzkumů Lev Zeljonyj. Elektrické proudy indukované zvýšenou sluneční aktivitou mohou dosáhnout mnohonásobku obvyklých hodnot, což by vedlo k výpadku podstatné části energetické soustavy (tzv. black-out). Ostatně pro příklad nemusíme chodit daleko: nejznámější událostí tohoto druhu se stal rozpad energetické sítě v Kanadě 13. března 1989, kdy se v důsledku indukovaných elektrických proudů ve vedení vysokého napětí roztavila vinutí koncových transformátorů a přetížená síť zkolabovala. Opravy trvaly několik dní a stály přes 20 milionů kanadských dolarů. „Činnost Slunce bude mít v roce 2012 negativní dopad opět nejen na Kanadu a USA, ale také na Rusko, přičemž během nejbližších let by se geomagnetické poruchy měly soustředit zejména do oblasti Sibiře,“ soudí Lev Zeljonyj. Přirozeně tedy vzniká otázka, jak to bude s magnetickým polem Země a štítem, který nás před nebezpečnými slunečními částicemi chrání. Objevují se dokonce informace, že v roce 2012 dojde k přepólování zemského magnetického pole. Vědci jsou ale přesvědčeni, že takové zprávy nejsou podloženy žádnými fakty. Z minulosti máme velmi přesné informace o změnách jeho směru a intenzity. Bylo zjištěno, že k jeho přepólování dochází značně nepravidelně (průměrně 1x za 200 milionů let). Samotný proces změny orientace geomagnetického pole trvá několik desítek až stovek tisíc let typicky s pomalým rozpadem pole staré orientace následovaným rychlým nárůstem pole orientace nové.
Geofyzikové pozorují v posledních 150 letech pomalý pokles intenzity geomagnetického pole o 10 až 15 procent. Ve srovnání s intenzitou pole před 2000 lety poklesla jeho intenzita o 35 %. Z hlediska historických záznamů nejde o nic anomálního. Modely zemského magnetického pole předpovídají jeho přepólování někdy mezi roky 3000 a 4000. Téměř jistě ne v roce 2012.

Publikováno: 28. 05. 2011

Kategorie: Konspirace

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: apokalypsa | erupce | geomagnetické pole | katastrofa | konec světa | přepólování | Slunce