Záhada mořských „černých“ děr
Vesmír má své černé díry a světové oceány zase „černé víry“, které se vlastnostmi svým vesmírným příbuzným v mnoha ohledech podobají. Oceánské „supervíry“ jsou rozlohou často srovnatelné s plochou největších velkoměst. V těchto skutečně gigantických kráterech vře vodní masa o objemu několika miliard tun. A stejně jako u vesmírných černých děr tu platí, že co vír schvátí, už nikdy nevydá.
Zmiňované víry se nacházejí ve všech oceánech, ale ty největší vznikají na jižní polokouli, například v jižním Atlantiku nebo Pacifiku. Přestože se o existenci tohoto jevu ví už dlouhá desetiletí a v posledních letech máme víry díky satelitním technologiím poměrně dobře zmapovány, vědci jsou v jejich výzkumu stále na počátku.
Je například zjevné, že mají velký vliv na klimatické změny, které momentálně prožíváme, ale stále se neví, jak přesně tento vliv vypadá. Víry se často objevují neočekávaně a několik dní nabírají sílu. Mohou pak přispět ke vzniku některých přírodních katastrof nebo ke ztroskotání i velkých zaoceánských lodí.
Velkou záhadou zůstává, kam obrovské masy vody z černých vírů mizí a s nimi i to, co během svého řádění pohltí.
Zdroj: DailyMail
Publikováno: 26. 09. 2013
Kategorie: Podivné úkazy