Živé sny - SOS našeho těla

„Teda mně se dneska zdál ale strašidelnej sen,“ – zhruba takhle se svěřujeme svým blízkým po probuzení z nějaké noční můry. Někdy se i zamyslíme nad tím, co nám naše podvědomí vlastně chtělo říct a ti pověrčivější z nás se jdou třeba nenápadně podívat do snáře. Ze snů sice asi jen těžko poznáme svou budoucnost, ale podle názoru některých odborníků mohou skutečně souviset s naším zdravím. Například pokud vás během snění přepadne déšť nebo pijete teplou kalnou vodu, nejspíš v brzké době onemocníte. Když se vám zdá o požáru, je dost dobře možné, že máte srdeční obtíže. Problémy s lidským spánkem řeší mladá lékařská věda somnologie, přičemž některé spánkové laboratoře se zabývají přímo sněním a vlivem snů na naši náladu. Někdo by mohl výzkum tohoto typu označit za šarlatánství, ale podle řady odborníků je mezi lidským zdravím a sněním přímá spojitost.

Tajemná řeč podvědomí

Někteří odborníci dokonce radí: „Berte sny vážně. Hlavně ty, které se opakují vícekrát. Právě jejich prostřednictvím vaše tělo volá o pomoc.“ Podle nich se dvěma lidem mohou zdát podobné sny, přitom u každého člověka signalizují jinou nemoc. Záleží na psychice konkrétní osoby a jejím zdravotním stavu. Ruští vědci zjišťovali spojitost snů svých pacientů s jejich zdravím a zjistili docela zajímavé věci. Například lidé, kterým se zdají často „létající sny“, mívají nemocné plíce. Ale samozřejmě to neplatí stoprocentně. Pokud se vám zdálo třeba o nemocnici nebo o místnosti s bílým nábytkem, může to signalizovat bronchitidu.  Zdává se vám o válce nebo o policejním vyšetřování? Může vás trápit žlučník.  Jestliže trpíváte nočními můrami, ve kterých vídáte hrůzostrašné věci, měli byste navštívit gastroenterologa. Stejného lékaře by měli vyhledat i lidé, kterým se zdává o propletených kořenech stromů, smotaném lanu nebo klubku.  Nemoc střevního traktu naznačují i sny, kdy vídáme nahé postavy s výraznou muskulaturou. Pokud se ve snu krmíte syrovým masem, nejsou ve vašem případě vyloučeny jaterní obtíže. A jestliže vídáte obrazy bídy a utrpení, je možné, že vás trápí slezina. Nemoc srdce signalizují kameny. Na žilní nedostatečnost vás upozorní sny, ve kterých se brodíte sněhem nebo blátem, na nemocnou páteř či klouby zase sny, ve kterých někam přenášíte břemena. A co takhle sny, kdy se s někým pohádáte do krve, nebo vás někdo urazí?  Ty vás varují před chřipkou. Jestliže jdete ve snu zasněženou krajinou a jste nedostatečně oblečeni, můžete se „těšit“ na nachlazení. Lidem s urologickými potížemi se často zdává o tom, že sedí na studeném kameni nebo na dešti. Mívají také sny o tom, že cestují na moři.  Sny, kdy vše vidíte v temných barvách nebo máte pocit, že vás obklopuje mlha, svědčí o možných chorobách mozku.
Berte sny vážně. Hlavně ty, které se opakují vícekrát. Právě jejich prostřednictvím vaše tělo volá o pomoc.
Jak uvádí Wikipedie, z výzkumů bylo zjištěno, že obsah snů závisí také na pohlaví i věku snící osoby.  Ve snech mužů se častěji objevuje násilí (ať už páchané snícím nebo na snícím), sexuální motivy, neznámí lidé v neznámých prostředích, oproti tomu ženy více sní o domově a známém prostředí, známých lidech. Dětské sny bývají bohaté na fantastické motivy, často se v nich objevují třeba divoká zvířata. Dále bylo zjištěno, že asi 65 % snů je nepříjemných (strašidelných, smutných, rozčilujících) a pouze 20 % příjemných (zábavných, vzrušujících, radostných).

Publikováno: 13. 06. 2011

Kategorie: Zajímavosti

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: nemoci | noční můry | předpověď | snění | sny | somnologie | spánek | varování | živé sny