Astronauté mohou během cesty na Mars oslepnout
Ačkoli lidé poletí na Mars až někdy po roce 2030, vědci už teď řeší problémy, které bude tato cesta znamenat. A nyní zjistili, že kromě nebezpečné radiace a ponorkové nemoci jim hrozí i další nebezpečí - slepota.
„Výzkumy prokázaly, že astronauté by mohli na rudou planetu doletět úplně slepí,“ potvrdil vedoucí lékař NASA Richard Williams. „Tomuto problému, který je srovnatelný s rizikem odvápnění kostí a nebezpečím radiace, se věnujeme s veškerou vážností.“
Vědci zkoumali 300 astronautů a zjistili zhoršení zraku u 30 % lidí, kteří strávili ve vesmíru průměrně dva týdny. Ovšem mezi astronauty, kteří pobývali na ISS půl roku, dosahuje tento podíl už 60 %! Soudí se, že původcem je otok zrakového nervu způsobený zvýšeným tlakem mozkomíšního moku v hlavě a očích jako důsledek mikrogravitace.
[pullquote_right]Čtěte dále na ProcProto.cz: Byl Mars největší trestaneckou kolonií ve Sluneční soustavě?[/pullquote_right]
Po návratu na Zem se vše vrátí do normálu, ovšem v některých případech přetrvaly určité obtíže, které astronauty vyřadily z dalších letů. Williams přiznal, že v jednom případě došlo dokonce k nenávratnému poškození zraku.
Potíže astronautů se zrakem nejsou ničím novým, ale NASA se jimi systematicky zabývá až od roku 2005, a to na základě stížnosti jednoho z nich. Poté se přidali i další, takže úřad nemohl tento problém smést se stolu. Jeden z astronautů si například stěžoval, že během třetího měsíce pobytu na ISS dokázal rozeznat Zemi pouze s pomocí silné lupy. Jeho onemocnění je i důvodem, proč byly na vesmírnou stanici dopraveny speciální brýle. Jenže let na Mars potrvá přinejmenším tři čtvrtě roku, možná i rok, a na povrchu pak lidé stráví přibližně dva roky. „Takhle dlouho ve vesmíru ještě nikdo nebyl, takže nevíme, jaký vliv to může mít na lidský zrak,“ varuje Bruce Eni z Baylor College of Medicine.
Publikováno: 24. 09. 2011
Kategorie: Astronomie