Tmavý objekt posílá na Zemi komety

Na hranicí naší Sluneční soustavy zřejmě "číhá" obří tmavé těleso, které je čtyřikrát větší než Jupiter. Předpokládá se, že tajemný objekt může mít souvislost s vysíláním komet z Oortova mračna naším směrem. Mohl by být dokonce novou planetou, která nám dosud zůstávala skryta kvůli své vzdálenosti a mrazivým teplotám, jež na ní panují.

Velké množství komet, které pronikají do vnitřních oblastí Sluneční soustavy, pochází z vnější části Oortova mračna - oblasti ledového prachu a částic, vzdálené cca 100 000 AU (astronomických jednotek) od Slunce, která je domovem mnoha miliard komet.

Nové výpočty předpokládají, že některé komety putují naším směrem díky vlivu zatím neznámého, leč mimořádně velkého objektu. Přinejmenším čtvrtina komet totiž ke změně dráhy potřebuje, aby je "pošťouchlo" těleso alespoň o velikosti Jupitera. Astrofyzikové soudí, že v našem slunečním systému se skrývá dosud neobjevený souputník, který by se na tom mohl podílet. Nová planeta je velmi mrazivá a leží zřejmě ve vzdálenosti 30 000 AU od Slunce. Na své oběžné dráze vstupuje pravidelně do Oortova mračna a mění dráhy komet, přičemž mnohé z nich postrčí právě směrem k Zemi. Informace zveřejnila internetová edice časopisu Icarus.

Publikováno: 14. 04. 2020

Kategorie: Věda a technika | Astronomie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: kometa | nová planeta | sluneční soustava | záhada