Bude někdy možné cestovat časem?

Stroj času vešel do obecného povědomí poté, co H. G. Wells v roce 1895 vydal svůj stejnojmenný román. Bylo by ale možné cestovat časem i ve skutečnosti? Oficiální věda to kategoricky odmítá, přestože údajně existují informace o tajném výzkumu a experimentech, které ukrývají vládní archivy USA a Ruska. Například v roce 1976 prolétal vojenský pilot Viktor Orlov na svém Migu nad územím tehdejšího Sovětského svazu a zaznamenal pod sebou bitvu, která se rozhodně nemohla odehrávat v jeho době. O svém zážitku podal podrobnou zprávu. Historici zjistili, že se nějakým nepochopitelným způsobem musel dostat nad americké území v 19. století a stal se nedobrovolným svědkem jedné z velkých bitev tehdejší války Severu proti Jihu. Dvacet let poté uskutečňoval pilot Alexander Ustinov rutinní let nad územím Ruska a ke svému překvapení se najednou ocitl nad egyptskou Gízou, ovšem v dávných dobách, kdy zde stála pouze jediná pyramida, a základy druhých se teprve budovaly. V roce 1994 přelétal americký vojenský pilot R. Whitman nad Floridou a zničehonic se dostal nad středověkou Evropu. Pod sebou viděl hranice, na kterých se pálila mrtvá těla. Stejně jako jeho ruští kolegové se přemístil nejen v prostoru, ale i v čase, a dostal se do doby, kdy v Evropě zuřila jedna z morových epidemií. Podobných případů se stalo údajně několik desítek. Většina těch, ke kterým došlo v Sovětském svazu, zůstala až donedávna přísně utajena. Až později se jimi zabýval dánský fyzik Poks Heglund a zjistil, že vidění, která letci popisovali, trvala vždy zhruba dvacet sekund, přičemž rychlost stroje nehrála žádnou roli. Navíc nebyl zaznamenán jediný případ, kdy by se pilot dostal do budoucnosti.

Spontánní výlety v čase

Popsané případy lze ještě vysvětlit hypnózou, mystifikací či náhlou psychickou indispozicí, kterou mohl vyvolat nedostatečný přísun kyslíku do mozku ve velkých výškách. Jak ale vysvětlit následující historku?
V roce 1994 přelétal americký vojenský pilot R. Whitman nad Floridou a zničehonic se dostal nad středověkou Evropu. Pod sebou viděl hranice, na kterých se pálila mrtvá těla.
V tomto případě nešlo o pozorování dávných scenérií, ale o nečekaném fyzickém přemístění člověka z jedné doby do druhé, ke kterému došlo nezávisle na jeho vůli. Během jízdy vlaku z Londýna do Glasgowa v roce 1912 se měl v jednom z vagónů zničehonic objevit vyděšený starší muž v oděvu z 18. století, který stále jen opakoval: „Jsem Pimp Drake, kočí z Chathamu. Kam jsem se to dostal?“. Cestující se ho pokoušeli uklidnit a jeden z nich se vypravil pro průvodčího. Když se oba vrátili, muž už na místě nebyl. Na jeho místě zůstaly pouze jeho čepice a bič, které do té doby držel v rukou… Odborníci na etnografii později potvrdili, že oba artefakty jsou téměř dvě stě let staré. Zjistilo se také, že v místech, kudy vlak právě projížděl, dosud existuje osada Chatham. A v místní farní matrice byl i záznam o narození Pimpa Drakea. Našel se tu i záznam, jak „Pimp Drake spatřil ďábelské spřežení, které dštilo oheň a dým, jež ho znenadání pohltilo a později vyvrhlo“.

Návštěvníci z budoucnosti

Před několika lety byl v New Yorku obviněn z podvodu jistý Andrew Carlsin. Nakoupil akcie v hodnotě jednoho tisíce dolarů a během dvou týdnů na nich vydělal 350 milionů. Úřady ho obvinily ze zneužití informací v obchodním styku, protože pro takhle mimořádný zisk nenašly žádný jiný důvod. Během výslechů Carlsin uváděl, že pochází z roku 2256, a protože disponuje údaji o všech bankovních operacích, rozhodl se, že na svém know-how vydělá. Kategoricky odmítl předvést úřadům svůj stroj času, ale nabídl jim obchod: ukáže jim místo, kde se ukrývá Bin Ládin a řekne jim složení preparátu proti AIDS. Podle nepotvrzených svědectví se Carlsin dostal z vězení na základě kauce ve výši milion dolarů a definitivně zmizel. Komentáře zřejmě netřeba… [caption id="attachment_19372" align="aligncenter" width="1280"] Sestrojí lidstvo někdy funkční stroj času?[/caption] Druhý „návštěvník z budoucnosti“ se k nám dostal z roku 2034. Říkal si John Titor a předpověděl některé události, které se teprve stanou. Právě v roce 2034 budou objeveny nové základní zákony, které umožní přemisťovat se vysokou rychlostí nejen v prostoru, ale i v čase. Vyprávěl také, že ze všeho nejdřív vycestoval do roku 1975, aby získal jeden z prvních osobních počítačů od IBM. „Předpověděl“ i některé budoucí události, například let prvního čínského kosmonauta, či válku v Iráku. V jeho době také internet definitivně nahradí televizi a telefon a lety do vesmíru budou běžným standardem…

Záhadné artefakty

Všechny předchozí případy lze samozřejmě s úspěchem vyvrátit jako naprosto nedůvěryhodné. Přesto jsou na archeologických nalezištích či v geologických vrstvách občas k vidění artefakty, které by tam být neměly. Například čínští archeologové našli současné švýcarské hodinky ve 400 let starém neporušeném čínském hrobě. Vypadaly přitom tak, že pod zemí strávily skutečně téměř půl století. Ručičky byly nefunkční a kovový povrch byl silně poškozen. Na vnitřní straně náramku bylo přitom možné dešifrovat jméno jednoho současného švýcarského výrobce. V 80. letech 19. století byl v USA objeven kovový předmět zjevně umělého původu starý údajně 400 tisíc let. Šlo o minci z neznámé slitiny s hieroglyfy na obou stranách, které se nepodařilo rozluštit. Člověk současného typu ale žije na naší planetě jen asi 100 tisíc let a na americkém území dokonce ještě o něco kratší dobu… Ve státě Idaho byla později ve velké hloubce objevena keramická soška ženy. Její stáří odhadli odborníci na 2 miliony let. Ve 40. letech našli kameníci ve Velké Británii zlatou nit doslova zazděnou do kamene. Její stáří bylo odhadnuto na 300 tisíc let. Tou dobu se v USA našel kousek uhlí, do kterého byl doslova zapečen zlatý řetízek. Ten byl starý několik milionů let a nosit ho mohli leda dinosauři. Podivných nálezů bylo víc a jen těžko říct, jaká tajemství se ještě ukrývají v hlubinách naší planety. Každopádně pokud bude cestování časem jednou opravdu možné, není vyloučeno, že se najde nějaký dobrodruh, který bude chtít experimentovat s našimi dějinami. FOTO: CGM

Publikováno: 06. 01. 2019

Kategorie: Záhady

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: časoprostor | cestování časem | featured | John Titor | stroj času