Budeme vypadat jako chameleóni s chapadly?

Ať se nám to líbí, nebo ne, jsme součástí živočišné říše stejně jako psi, koně, kočky i mnohem menší a hlavně podivnější zvířata. A to je také důvod, proč i nás se týká evoluce. Poznamená nás v dalších stoletích tak, že se třeba nějak změní náš vzhled a promění se i schopnosti, kterými budeme disponovat? Vědci mají jako vždy nějaké řešení a hlavně docela jasnou představu. A pokud dojde na jejich prognózy, může se stát, že naši prapravnuci s námi budou mít jen málo společného. Změny, které by mohly nastat, můžeme připsat nejen měnícím se přírodním podmínkám, v kterých žijeme, ale také radikálním změnám životního stylu, zlepšování celkového zdravotního stavu lidstva a v neposlední řadě i novým technologiím. Vždyť jen kvůli nim jsme se na konci minulého století ocitli ve zcela jiném světě, než když toto století začínalo.

Bělochem díky pokroku

První viditelnější změny by se mohly dostavit kolem roku 2300. Například bychom mohli získat schopnost měnit barvy, minimálně to zvládneme pomocí nějakých dosud neznámých technologií. Zastánci tohoto "vylepšení" jsou přesvědčeni, že to bude výborné hlavně pro obyvatele s barevnou pletí, kteří se tak budou moci změnit na bělochy a zbaví se rasové segregace. [quote]Změny, které by mohly nastat, můžeme připsat nejen měnícím se přírodním podmínkám, v kterých žijeme, ale také radikálním změnám životního stylu, zlepšování celkového zdravotního stavu lidstva a v neposlední řadě i novým technologiím.[/quote] Vyvíjet se bude také náš sluch. Zvláště pak tzv. selektivní poslech, což v praxi znamená, že se budeme umět lépe soustředit na vybrané zvuky v okolním hlučném prostředí. Někteří jedinci jsou už na dobré cestě, protože se lépe koncentrují i v hlučném městském provozu nebo ve chvílích, kdy doma hraje z jednoho pokoje televize a v druhém si někdo pouští hudbu.

Je opravdu o co stát?

Blíže realitě se také dostává představa člověka jako jakéhosi mimozemšťana. To proto, že naše ruce opatřené pěti prsty se budou rovněž postupně vyvíjet. Nejdříve získají prsty ještě větší ohebnost a například malíček, který dnes nepoužíváme tolik jako jeho "kolegy", se stane plnohodnotným prstem. Ale vývoj rukou půjde ještě dál a ohebnější budou postupně celé paže, takže budou nejspíš připomínat chapadla. Možná se nám na nich objeví další hmatová čidla, což by prý přineslo i zlepšení sexuálního života, protože bychom si mohli užívat milostných doteků v daleko sofistikovanější formě. Člověku se skoro chce říct, že je dobře, že už nebudeme moci zkontrolovat, zda k těmto změnám nakonec doopravdy dojde. Představa, že se změníme v jakéhosi chameleona s chapadly, který natahuje své ušní boltce, aby v ruchu velkoměsta zachytil požadovaný zvuk, není pro normálního smrtelníka příliš povzbudivá.