Co se stane, když astronaut uletí do vesmíru?

Třetího října přišel do českých kin americký film «Gravitace», jehož hrdinové se kvůli havárii ocitnou ve vesmíru bez pomoci – loď je zničená a přeruší se i spojení se Zemí. K podobné situaci naštěstí nikdy nedošlo, ale co by se s astronauty v takovém případě stalo doopravdy? Američtí astronauté používají při výstupu do otevřeného vesmíru systém karabin, jimiž se poutají k záchytným bodům na povrchu stanice. Kdyby náhodou některé ze zařízení selhalo a astronaut se odpojil, ve vzduchoprázdnu mu pohyb končetin nebude nic platný. V beztížném stavu bude rotovat kolem své osy. Svůj směr nezmění a pod určitým úhlem a za dané rychlosti postupně klesne do zemské atmosféry, ve které shoří. V NASA astronauty na podobné katastrofy připravují. Při vstupu do volného prostoru je každý vybaven speciálním záchranným balíčkem SAFER, který ho v daném případě automaticky stabilizuje a zabrání jeho otáčení. Poté se musí astronaut za pomoci ručního řízení dostat zpátky do vesmírné lodi.
V beztížném stavu bude rotovat kolem své osy. Svůj směr nezmění a pod určitým úhlem a za dané rychlosti postupně klesne do zemské atmosféry, ve které shoří.
V záchranném batohu má na tuto cestu něco přes kilogram pohonných hmot, ale pokud ho včas nezachytí druhý astronaut, nebo si včas neotevře poklop stanice, nečeká ho žádný happy end. Pro tuto situaci nemá NASA ani žádný záchranný plán. Jediný aparát s uzavřeným prostorem pro záchranu – raketoplán – je na odpočinku. Nyní bude tedy astronaut létat na orbitální dráze a čekat, až mu dojdou zásoby vzduchu, což trvá asi 7,5 hodiny. Možná dostane hlad, ale v zásobníku v helmě má litr vody, kterou může upíjet brčkem. A dokud bude slunce vycházet a zapadat, což ho podle výšky, ve které bude, čeká asi pětkrát, může jen srkat a vzpomínat na svou rodinu a na život, který nechal tam dole na Zemi… Zdroj: popsi.com