Deset vesmírných senzací roku 2011

Jaké nejzajímavější události související s dobýváním vesmíru se odehrály v loňském roce? Zde je žebříček, který sestavili američtí a evropští experti.

Zvědavé vozítko prozkoumá Mars

Agentura NASA vyslala 26. listopadu k Marsu sondu Curiosity. Ta se teď nachází asi 130 miliónů kilometrů od Země, a urazila tak necelou čtvrtinu ze své cesty dlouhé 570 miliónů kilometrů. Na Marsu má přistát letos v srpnu nedaleko rovníku ve zhruba 150 kilometrů širokém kráteru, v jehož středu se tyčí vysoká hora. Na tomto místě má zkoumat podloží, aby zjistila, zda zde existovaly podmínky pro existenci mikrobiálního života.

Život se k nám dostal z vesmíru

Vědci z NASA objevili sekvence DNA, tedy stavební bloky života tak, jak jej známe, na meteoritu, který dopadl na Zemi. Podle nich není pochyb o tom, že DNA v nich musela být ještě před dopadem na Zemi. Jde tak o první důkaz, že život se na naši planetu mohl dostat z vesmíru, nebo přinejmenším jeho vývoj ovlivnil.

Luke Skywalker má svou planetu

Vesmírný teleskop Kepler objevil 200 světelných let od Země planetu jako ze sci-fi filmů. Obíhá kolem dvou hvězd, takže z jejího povrchu je možné sledovat dvojitý západ sluncí stejně jako na Tatooinu, pouštní planetě, která byla domovem dvou generací rodiny Skywalkerů z Hvězdných válek. [two_third]

LEGO pro "obyvatele" Jupiteru

"Obyvatelé" Jupiteru dostali od pozemšťanů dárek - tři figurky z LEGA. Pátého srpna odeslali Američané k Jupiteru sondu Juno, která na palubě veze figurky ze stavebnice LEGO: římské bohy Jupitera a Junonu a také Galilea Galilei. Jupiter má v ruce blesk, Juno zvětšovací sklo a Galileo drží v rukou glóbus Jupiteru a dalekohled.

Sen všech klenotníků - diamantová planeta

Mezinárodní skupina vědců objevila v srpnu neobyčejnou planetu z diamantů. Nebeské těleso je vzdáleno 4 tisíce světelných let od Země.

Raketoplány dolétaly

Přistáním raketoplánu Atlantis skončila 21. července 2011 éra raketoplánů. V třicetileté historii tohoto programu absolvovaly raketoplány celkem 135 misí.

Merkur pod drobnohledem

První planeta sluneční soustavy Merkur získala v březnu svou vůbec první umělou družici. Stala se jí sonda Messenger, kterou v srpnu 2004 vyslala do kosmu americká vesmírná agentura NASA. [/two_third] [one_third_last] [divider]

Pozemští dvojníci mimo sluneční soustavu

[dropcap]V[/dropcap] prosinci objevila sonda Kepler mimo sluneční soustavu první dvě planety téměř stejně velké jako Země. Povrch obou hornatých těles ale není vhodný pro život pozemského typu, protože je příliš horký - teploty tu dosahují 815 a 426 stupňů Celsia. [/one_third_last]

Vodní oblak ve vesmíru

Astronomové objevili hluboko ve vesmíru vodu starou 12 miliard let. V oblaku prachu a plynu, který obklopuje supermasivní černou díru vzdálenou 12 miliard světelných let, je tolik vody, že by pozemské oceány naplnila 140bilionkrát.

Sonda zkoumá planetky

Šestnáctého července se sonda Dawn stala umělou družicí planetky Vesta. Dawn bude kolem planetky obíhat rok a poté se vydá k další planetce Ceres. Vědci si od této mise slibují získání nových údajů o nejranějších dobách sluneční soustavy a údaje, které by mohly pomoci k přípravě nových cest člověka do vesmíru.

Pozemští dvojníci mimo sluneční soustavu

V prosinci objevila sonda Kepler mimo sluneční soustavu první dvě planety téměř stejně velké jako Země. Povrch obou hornatých těles ale není vhodný pro život pozemského typu, protože je příliš horký - teploty tu dosahují 815 a 426 stupňů Celsia. Zdroj: kp.ru