Do Země může za pět let narazit kometa
Astronom Peter Jenniskens objevil kometu, která hypoteticky může už v roce 2016 narazit do naší planety. O její existenci informoval 4. února letošního roku.
„Zatím nevíme, kde přesně se daná kometa nachází, takže je těžké říct, kdy přesně se přiblíží k Zemi. Představuje pro nás určité riziko, naštěstí to ale není příliš pravděpodobné,“ řekl astronom Peter Jenniskens. „Srážky s kometou jsou v historii Země velmi vzácné.“
Kometa se stejně jako její družky zrodila před miliardami let ve vzdáleném Oortově oblaku a vrací se k Zemi zřejmě v době, kdy se její oběžná dráha vlivem Saturnu a Jupitera protne s pozemskou.
Z kometárního jádra se při průletu vlasatice Sluneční soustavou uvolňují drobné částečky (meteoroidy), které jsou rozptýlené podél celé dráhy komety. Dráhy meteoroidů sleduje šedesátka speciálních kamer v rámci projektu Cameras for Allsky Meteor Surveillance v Kalifornii.
Prachová stopa potenciálně nebezpečné komety cestuje patrně ve směru od dvojhvězdy Eta Draconis ze souhvězdí Draka. Podle astronoma Jenniskense a jeho kolegy Eska Lyytinena by se k nám mohla vrátit v roce 2016 nebo v r. 2023, případně v roce 2076.
Jde o dlouhoperiodickou kometu s protáhlou drahou. Trajektorie jejího prachového chvostu naznačuje, že by se její dosud neznámé jádro mohlo dostat do blízkosti dráhy Země. Parametry její oběžné dráhy se ale zatím dají jen odhadnout. Je také dost těžké určit, kdy v minulosti se dostala do bezprostřední blízkosti naší planety. V tuto chvíli se ani s jistotou neví, zda se k nám nyní přibližuje či se naopak vzdaluje.
Publikováno: 14. 08. 2011
Kategorie: Astronomie