Geologové odhalili tajemství vulkanického „zpěvu“
Na jaře roku 2009 začal aljašský vulkán Redoubt vydávat podivné zvuky. Zpočátku připomínaly šum a postupně přecházely v jakýsi hvizd. Po dokončení „árie“ Redoubt zlověstně ztichl a za třicet sekund vyvrhl do stratosféry sloup popele vysoký 15 km. Erupce se opakovaly více než dvacetkrát a celé to trvalo dva týdny.
Geologové se o vulkanické „písně“ začali zajímat: záhadný zvuk připomínající hvizd si žádal vědecké vysvětlení. Zjistili, že krátce před začátkem erupce zaznamenaly místní seismologické stanice slabé podzemní otřesy v rozsahu 0,5 – 1 stupně Richterovy stupnice. V poslední minutě před erupcí dosahovala minizemětřesení maxima 30x za sekundu.
„K otřesům došlo v hloubce dvou kilometrů pod povrchem kráteru v místě, kde se magmatický krb stýká s jícnem sopky,“ uvedl Eric Dunham ze Stanfordské univerzity, který se výzkumem jevu zabýval. Počítačová simulace zjistila, že s nárůstem tlaku v jícnu (přívodná cesta, kterou magma stoupá k povrchu) dochází mezi povrchem kráteru a „srdcem“ vulkánu k tření. A právě tření vyvolalo vibrace, které se objevily těsně před erupcí. Ty vyvolaly sérii zvukových vln, které byly zpočátku neslyšitelné. Slyšitelné byly až po nějaké chvíli, kdy se slily v jediný zvuk a právě tehdy připomínaly křik nebo hvizd. Poté se opět dostaly pod hranici slyšitelnosti – což byla ona půlminuta zlověstného ticha.
Zdroj: vesti.ru
Publikováno: 18. 07. 2013
Kategorie: příroda