Historie a druhy kontaktních čoček

Kontaktní čočky jsou dnes rovnocennou alternativou brýlí v oblasti korekce zraku. Cenovou dostupností, pohodlím a zdravotní nezávadností se brýlím čočky vyrovnaly relativně nedávno, o to zajímavější je ale historie jejich vývoje.

Od nákresu po prototyp aneb staletí čekání

Za prvního myslitele, který uvažoval o kontaktních čočkách jako o možnosti korekce zraku, je považován Leonardo da Vinci. Několik variant prvních čoček popsal a nakreslil již v roce 1508. Stejně jako u velké části svých dalších vynálezů ale narazil na možnosti tehdejších technologií a nápad zůstával dlouhá léta pouze na papíře. Přes několik ojedinělých neúspěšných myšlenek a pokusů v průběhu dalších století se dostáváme až na konec 19. století, kdy se objevují první okem snesitelné kontaktní čočky. Zasloužil se o ně německý optik Friedrich Adolph Müller, který roku 1887 vyrobil první skleněnou kontaktní čočku. Tato čočka je považována za první vyrobenou a funkční tvrdou kontaktní čočku. Pacient, pro kterého byl tento model čočky vyvinut, ji v nezměněné podobě používal po zbytek svého života. [caption id="attachment_433" align="alignright" width="249"] Za prvního myslitele, který uvažoval o kontaktních čočkách jako o možnosti korekce zraku, je považován Leonardo da Vinci.[/caption]

Dvacáté století a obrovský rozmach čoček

Skleněná podoba kontaktní čočky zůstala zachována po několik desítek let. Zdokonalil se pouze způsob výroby. Čočky tak nejprve byly univerzálně odlévány do tvaru rohovky, později se ale přešlo na výrobu na míru. Čočky se však i přes tyto modifikace stále používaly pouze v nejnutnějších případech a k celosvětové produkci bylo ještě daleko. Po roce 1933 se upouští od použití skla. Díky vynálezu plexiskla vznikají nové, lehčí kontaktní čočky, které jsou pro oko ještě více snesitelné. Problém ale stále tvoří prakticky nulová propustnost kyslíku a nízký komfort tvrdých čoček. Tvrdé čočky se proto (i dnes) používají zejména krátkodobě při vědeckých výzkumech v podmínkách, kdy je vhodné chránit rohovku.

Vynález měkké čočky a zásluhy našich vědců

Definitivní přelom nastává v 50. letech, kdy československý vědec Otto Wichterle představuje měkké kontaktní čočky. Jsou vyráběné z hydrogelu, který pohlcuje přes 40 % vody. Oko v těchto čočkách může volně dýchat, nevysušuje se a není podrážděné. V roce 1961 Wichterle přichází s revolučním způsobem výroby čoček, který vyvinul v domácích podmínkách na stroji ze stavebnice Merkur. Výroba probíhá na principu odstředivého odlévání – čočky se odlévají na rotujících formách. Wichterle si je vědom nejen zdravotnického, ale i obrovského ekonomického potenciálu svého vynálezu na světových trzích. Dostává prostor pro další vývoj a během dvou let dotahuje metodu výroby do finální podoby. Od roku 1965 získávají licenci pro výrobu čoček první firmy v USA. Následující roky pro Wichterleho už tak radostné nejsou. Americké firmy ve velkém porušují jeho patenty a následují tak vleklé soudní spory. Až v roce 1982 rozhoduje soud o platnosti Wichterleho patentů ve všech zemích. Bohužel odškodnění už po rozsudku neputuje do české Akademie věd, neboť Československo se bez vědomí vynálezce vzdalo všech licenčních nároků. Tuzemské hospodářství tak přichází o stamiliony dolarů a uzavírá svou stopu za revoluční zdravotní pomůckou.

Současnost

Dnes jsou měkké kontaktní čočky běžným volně dostupným zbožím. Výrobní proces je dotažen k dokonalosti, čočky jsou pro oko natolik snesitelné, že je lze bez problému používat po celý den a díky speciálním roztokům (kam se čočky ukládají na noc) je zaručena i hygienická nezávadnost. [box_light]

Výhody měkkých kontaktních čoček

Dokonalá korekce zraku

Oproti brýlím nabízí kontaktní čočky dokonalou korekci zraku, zachovávají periferní vidění, nedeformují obraz, nezkreslují velikost předmětů… Obraz je naprosto přirozený.

Vzhled pacienta

Velké množství lidí odmítá nosit brýle kvůli svému vzhledu. Čočky ale nemají nevzhledné obroučky, opticky nezvětšují ani nezmenšují panenky. Jejich nošení na prosto nepostřehnutelné a o svůj vzhled se tak bát nemusíte.

Pohybové možnosti

Další často zmiňovanou výhodou je nulové pohybové omezení a ohrožení zraku. Brýle jsou často neslučitelné se sportem nebo specifickými povoláními, čočky i tento neduh překonávají. Lze s nimi bezproblémově vykonávat jakýkoli sport nebo jinou pohybově náročnou aktivitu. Čočky tak dokázaly zachránit nejednu profesionální kariéru. [/box_light]

Kde zakoupit kontaktní čočky?

Doporučujeme internetový obchod www.vasecocky.cz. Jedná se o předního českého prodejce kontaktních čoček a souvisejícího příslušenství. Prodejce garantuje nízké ceny, okamžité dodání a výdejní místa pro osobní odběry po celé republice. Referencí jsou tisíce spokojených zákazníků, pro které je obchod životním partnerem v oblasti korekce zraku. Jaké hlavní výhody vám internetový obchod Vašečočky.cz nabízí, můžete také zhlédnout v tomto krátkém videu:

Publikováno: 13. 08. 2012

Kategorie: Komerční článek