Jak je možné, že na Měsíci se pohybují kameny?
Pokud jste viděli sci-fi film Apollo 18, zažijete teď možná pocit „déjà vu“. Tvorové žijící na Měsíci na sebe v tomto snímku berou podobu kamenů a dokážou se tak objevovat na různých místech. Teď se zjistilo, že na Měsíci jsou skutečně „putující kameny“.
Na stránkách Arizonské univerzity (Arizona State University) jsou nyní k vidění nové snímky měsíčního povrchu, které pořídila sonda NASA Lunar Reconnaissance Orbiter Camera -LROC). A na nich je vidět, že po Měsíci „cestuje“ docela velký kámen a zanechává za sebou dlouhou stopu. Tento fenomén proslavil například kalifornskou oblast Racetrack Playa, kde se po dně vyschlého solného jezera samovolně pohybují kameny. Co spouští jejich pohyb, nebylo dosud uspokojivě vysvětleno - předpokládá se součinnost větru a ledu. Na Měsíci ale tento jev nikdo nepředpokládal.
Kdy se měsíční kámen „vydal“ na cestu? Vypadá to, že před pár dny, protože stopy jsou velmi zřetelné. Podle vědců k tomu ale došlo už hodně dávno. Všimli si drobných kráterů ve stopě pohybujícího se kamene, což podle nich svědčí o tom, že k události došlo přibližně před 50 milióny až 100 milióny let. Delší horizont nepředpokládají, protože stopu by už setřel sluneční vítr.
Těžko ale říct, co vlastně kámen přimělo k pohybu. Mimozemšťané, kteří kdysi navštívili Měsíc? Podle ufologů je to dost možné. Je tu ale i pravděpodobnější vysvětlení. Kámen se mohl přesunout sám. Stopa totiž leží ve svahu v kráteru Schiller. Je tedy zřejmé, že kámen sklouzl níž a zastavil se až na rovném povrchu kráteru. Vědci nicméně připouštějí, že nevědí, co kámen z jeho původního místa odrazilo. Podle všeho to mohl způsobit otřes půdy („měsícotřesení“) po dopadu většího meteoritu někde poblíž nebo přímý zásah menšího meteoritu.
Zdroj: paranormal-news.ru
Publikováno: 16. 02. 2012
Kategorie: Astronomie