Jak je možné, že z nebe občas „prší žáby“?
Snad v žádné knize o paranormálních jevech nechybí kapitola o žábách, červech a dalších potvorách, které „prší“ z nebe. Mluví se o nich také v Bibli i v dalších historických pramenech. Pro milovníky tajemna jsou tyto „žabí deště“ jasnými zázraky nebo nadpřirozenými událostmi, často věštícími nějakou velkou tragédii. Ale ve skutečnosti jsou naopak důsledkem přírodní katastrofy, která už proběhla, nebo právě probíhá.
Se zvířaty padajícími z nebe se ostatně nesetkáváme jenom v daleké minulosti. O podobných událostech máme poměrně hodnověrné záznamy i z novodobé historie. Zajímavé je, že k nim často dochází v oblastech, kde se vyskytují tornáda. Právě s jejich výskytem mají deště žab nebo ryb přímou souvislost.
[pullquote_right]Se zvířaty padajícími z nebe se ostatně nesetkáváme jenom v daleké minulosti. O podobných událostech máme poměrně hodnověrné záznamy i z novodobé historie.[/pullquote_right]
Tornádo může nabrat takovou sílu a rotaci, že je schopno doslova vyzvednout ze zemského povrchu třeba velkou skupinu žab, které se zrovna stěhují z jedné lokality do druhé. Nebo „vysát“ rybník či jezero se všemi rybami, co v něm jsou. Nešťastní živočichové jsou pak tornádem přemístěni i stovky kilometrů daleko, kde padnou formou deště zpět na zem. Často tak změní i podnební pás, tudíž se například subtropičtí obojživelníci objeví v mírném podnebním pásmu, kde se jim nemusí vůbec líbit. Stejně tak jsou ovšem překvapeni i obyvatelé těchto oblastí, protože podobné tvory nikdy neviděli. Hlavně v minulosti tak mohli mít dojem, že exoticky vypadající zvířátka doslova „spadla z nebe“ a považovali je za nějaké nebeské znamení nebo na druhou stranu tvory zasvěcené peklu. A mimochodem, tornádo dokáže unést i člověka: před dvěma lety si tuto hrůzu prožila malá indiánská holčička, kterou tornádo uchvátilo a živou ji „upustilo“ na zem o téměř dvacet kilometrů jinde.
Trochu jinak je tomu v případě „hmyzích dešťů“, které se také občas objeví. Ve valné většině případů se jedná o obrovské roje například kobylek, které usednou na zemský povrch, a sežerou vše, co jim přijde do cesty. Tak to dělaly v minulosti a děje se tak dodnes, ale lidé už vědí, že stěhování hmyzích rojů, které mohou čítat i několik milionů jedinců, jsou normální, byť velmi nepříjemnou událostí.
Zdroj: livescience.com
Publikováno: 18. 04. 2014
Kategorie: Zajímavosti | příroda