Jak poznat delikventa už v dětství

Ve filmu Minority Report dokáže elitní tým ministerstva spravedlnosti zabránit vraždě díky třem psychotronikům, kteří neomylně určí pachatele. Bylo by něco podobného možné i v reálném životě? Nejspíš vás to překvapí, ale zřejmě ano. Američtí vědci tvrdí, že současná věda dokáže zjistit budoucí delikventy už v jejich dětství. Prokázalo se, že by měli vykazovat určité anomálie v chování a ve fungování mozku. Zatím se ještě neví, zda tyto odchylky vznikají v důsledku genetické poruchy nebo špatné výchovy, či zda se na formování charakteru budoucího delikventa podílejí oba tyto faktory.
Profesor kriminologie Adrian Rain, který nyní působí na Univerzitě v Pensylvánii, sledoval delikventy v britských věznicích a zkoumal jejich mozek. Zjistil, že lidé, kteří vraždili v afektu, měli obvykle špatně vyvinutou prefrontální mozkovou kůru. Ta je zodpovědná za logické myšlení a potlačuje základní instinkty.
Další zvláštnost zaznamenal u mozků chladnokrevných vrahů, kteří nad svými činy neprojevovali žádnou lítost. Tito lidé měli patologicky malou amygdalu, která formuje a uchovává paměťové stopy spojené s emočními prožitky a emocionálním zabarvením. Významně ovlivňuje chování při strachu nebo radosti. Podobné patologické dispozice se dají údajně zjistit už u tříletých dětí.