Jak špion William Shakespeare dobýval Prahu
Možná i vás obtěžoval učitel či profesor literatury poměrně „profláklou“ historkou, jak William Shakespeare má ve své Zimní pohádce zmínku o Čechách, které umístil na mořský břeh. Naši učitelé k tomu obvykle dodávali: „Tady vidíte, jak ti spisovatelé v 16. století byli nevzdělaní,“ nebo něco v podobném duchu. Ale co když to je trochu jinak…
William Shakespeare podle všeho dobře věděl, kde leží Čechy i jejich metropole Praha. Na počátku 80. let 16. století totiž v Praze pobýval pod jménem Francis Garland. Potloukal se pražskými ulicemi, nasával atmosféru, sešel se s mnoha lidmi z okolí císaře Rudolfa II. a nejspíš zavítal i do Třeboně na rožmberský dvůr. Třeba byl na „dramatické“ zkušené, řeknete si. Kdepak, dramatik, který se měl stát slavným až o jedno desetiletí později, pobýval v Matičce stověžaté jako špion královny Alžběty II.
[pullquote_right]William Shakespeare podle všeho dobře věděl, kde leží Čechy i jejich metropole Praha. Na počátku 80. let 16. století totiž v Praze pobýval pod jménem Francis Garland. [/pullquote_right]
A je velmi pravděpodobné, že za svou úspěšnou špionskou kariéru vděčí dvěma slavným alchymistům - slovutnému mistru okultních věd Johnu Deeovi a jeho bohémskému spolupracovníkovi Edwardu Kellymu, který byl údajně zdatným médiem pro komunikaci s jinými světy. Někteří angličtí historici jsou přesvědčeni, že oba alchymisté byli ve skutečnosti protřelými špiony, specializovanými na důležité mise ve střední Evropě. A oba měli Shakespearovi poskytnout špionážní školení a na některých projektech s ním spolupracovat.
Čechy, zdá se, Shakespearovi učarovaly. V již zmiňované Zimní pohádce najdeme nejen onu nešťastnou zmínku o Českém království ležícím u moře. Ale vyskytuje se tam také hrdinka Polyxena, což je jméno, které Angličané vůbec neznali. Inspirací byla Williamovi údajně Polyxena z Lobkovic, jedna z nejkrásnějších a nejvzdělanějších žen české renesance. Existují prameny, které hovoří o tom, že k ní Shakespeare pojal velkou náklonnost. A žena, jinak proslulá věrností svému manželovi, milostnému nátlaku šaramantního umělce a vyzvědače podlehla.
Jenže pořád tu zbývá vysvětlit, proč se Čechy octly na pobřeží moře, když Shakespeare dobře věděl, že moře žádné nemáme? Docela jednoduše… Zkušený špion si tak kryl záda, aby vypadal jako někdo, kdo o zemi v srdci Evropy nemá nejmenší potuchy.
Publikováno: 18. 05. 2013
Kategorie: Historie