Méně známá fakta o těhotenství

Plánujete rodinu a o těhotenství a porodu toho díky knihám nebo kamarádkám víte dost. Nic vás tedy nemůže zaskočit. Jak známo, těhotenství trvá asi 40 týdnů od prvního dne posledního menstruačního cyklu do porodu (38 týdnů od oplodnění). Proto vás následující článek nejspíš překvapí – může trvat i mnohem déle. A nejen to, vybrali jsme i další zajímavosti, o kterých se v souvislosti s těhotenstvím moc nepíše.

1. Těhotenství může trvat až rok

Pokud žena své dítě „přenáší“, doktoři jí porod vyvolají uměle. Jinými slovy – délka těhotenství se ve velmi výjimečných případech může protáhnout třeba i na jeden rok! Nejdelší zdokumentované těhotenství trvalo 375 dnů a dítě přitom nebylo nijak nadstandardně velké: vážilo necelé 3,5 kg.

2. Mužský plod mívá erekce už v děloze

Fakt, že erekci mívají i miminka, vám potvrdí každá matka, která má chlapečka. O tom, že její děťátko mělo erekce už jako plod v děloze, nejspíš ale neměla ponětí. Dokládají to četné snímky z ultrazvuku. Na nich se také zjistilo, že mužské plody v děloze dokonce masturbují. A možná vás překvapí, že masturbují i ženské plody.

3. Zlepší se vám smysly, zejména čich

V těhotenství většina žen reaguje mnohem citlivěji na nejrůznější vůně a pachy, které jejich okolí ani nevnímá. Lékaři předpokládají, že to může souviset s přirozenou ochranou plodu před případnými jedy, které by budoucí matka snědla. Toxiny, které dospělé ženě neublíží, by totiž mohly fatálně poškodit její dítě.

4. Bolestivé stahy mohou trvat i po porodu

Některé matky cítí porodní stahy i pár dnů poté, co porodily. Jde o méně obvyklé případy, které souvisí s tím, že se tělo snaží vypořádat se s nadměrným úbytkem krve.

5. V těhotenství není třeba jíst za dva

Budoucí matky běžně slýchají zkazky, jak je třeba, aby se v těhotenství pořádně cpaly, jinak se jim nenarodí zdravé dítě. Pravda je ovšem taková, že denně potřebují jen 300 kalorií navíc. To znamená třeba například jen jeden kelímek jogurtu nebo housku. Podle lékařů by budoucí maminka měla přibrat maximálně 12 kg.

6. Těhotné ženě se může noha zvětšit o jedno číslo

I když budoucí maminka dodržuje vše, co jí doporučí lékař a nenabere víc než 12 kg, může s hrůzou zjistit, že jí najednou nepadnou boty, které běžně nosila. Jak postupně povolují vazy kvůli očekávanému porodu, i chodidlo přichází o přirozenou klenbu a rozšiřuje se do stran. A při obouvání jsou boty najednou těsné. Většinou jde o dočasnou změnu, ale pokud se noha zvětší výrazněji, může jít o nezvratný stav.

7. I tatínek může pociťovat těhotenské příznaky

Je to tak, i někteří budoucí otcové začnou společně s maminkami přibírat kila. Výjimkou ovšem nejsou ani tatínkové, kteří mají na počátku partnerčina těhotenství ranní nevolnosti a časem dokonce cítí i pohyby v břiše! Medicínsky jde o Couvadův syndrom, který souvisí s emoční angažovaností budoucího otce.

Publikováno: 11. 03. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Medicína

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: Couvadův syndrom | délka těhotenství | fakta | porod | těhotenství