Meteorit z Marsu obsahuje možná důkazy o existenci života
Vědci už desítky let předpokládají, že by na meteoritech, které pocházejí z Marsu, mohli objevit známky mimozemského života. Před 18 lety tak vzbudil mimořádný zájem slavný meteorit ALH 84001, který zdánlivě obsahoval drobné fosilie. Nakonec ale bylo zjištěno, že jeho podivná struktura je geologického původu.
Nyní zkoumají jiný meteorit, pojmenovaný Yamato 000593. Objekt je posetý neobvyklými kulovitými útvary bohatými na uhlík a také mikroskopickými tunely, jež mohou indikovat biologické procesy. „Nemůžeme vyloučit, že plochy bohaté na uhlík vznikly v důsledku abiotických procesů,“ uvedli zástupci týmu, kteří kámen zkoumají. „Nicméně je zde i texturní a kompozitní shoda s pozemskými vzorky, které jsou biogenické. To nás vede k závěru, že i v tomto případě se na jejich vzniku mohla podílet biotická činnost.“
O správnosti svého závěru zatím všechny nepřesvědčili. „Nemyslím, že vědecká komunita bude považovat ´texturní a kompozitní shodu´ za dostatečný důkaz biologického původu,“ uvedl Chris McKay z NASA.
Zdroj: Live Science
Publikováno: 27. 04. 2014
Kategorie: Astronomie