Mohutný náraz do Měsíce ukazuje na možnou zranitelnost Země
Astronomové, kteří sledují pády meteoritů na povrch Měsíce, upozorňují, že v systému Země – Měsíc jsme nebezpečí těchto těles podcenili. Jedenáctého září 2013 narazilo do Měsíce rychlostí 61 000 km/h těleso o váze kolem 400 kilogramů. Záblesk po dopadu trval osm sekund a téměř soupeřil s jasem Polárky. Úkaz byl tak teoreticky pozorovatelný ze Země i pouhým okem.
„V tu chvíli jsem si uvědomil, že jsem viděl velmi vzácný a pozoruhodný jev,” řekl astronom José M. Madiedo z univerzity ve španělské Huelvě, který dopad meteoritu zdokumentoval. Energie uvolněná při dopadu byla srovnatelná s 15 tunami TNT, což je nejméně třikrát více, než tomu bylo u dosud nejsilnějšího nárazu, který zaznamenala vesmírná agentura NASA.
Astronomové okamžitě připomněli i dopad jiného srovnatelně velkého tělesa, který byl na Měsíci zaregistrován necelého půl roku předtím - 17. března 2013. Názory na četnost pádů větších těles na Měsíc by se podle nich měly přehodnotit. Je zřejmé, že na jeho povrch dopadají častěji, než jsme až dosud předpokládali. Upozorňují ale i na další aspekt. Protože Měsíc je mnohem menší než Země, pravděpodobnost, že do něj narazí nějaké vesmírné těleso, je 10x nižší než v případě naší planety.
Astronomové samozřejmě berou v úvahu fakt, že většina meteoritů, které bombardují naši Zemi, shoří v atmosféře. Nicméně větší objekty nám mohou způsobit pořádný problém. Proto je třeba neustále monitorovat i přivrácenou stranu Měsíce, aby se odhad pravděpodobnosti těchto střetů co nejvíce zpřesnil.
Publikováno: 04. 03. 2014
Kategorie: Astronomie