Možná jsme všichni Marťani

Máte v úmyslu nechat si udělat rodokmen? Pokud v něm půjdete hodně zpátky, možná zjistíte, že vaši předkové pocházeli z Marsu. I když to zní komicky, nesmějte se. Vědci soudí, že život se k nám dostal s organismem, který přicestoval z rudé planety spolu s nějakým meteoritem. A aby své tvrzení doložili, odborníci z massachusettského Technologického ústavu a Harvardské univerzity už vyvíjejí zařízení, které možná dodá konkrétní důkazy. Systém nazvali Search for Extra-Terrestrial Genomes (SETG). Naši případnou provázanost s marťanským životem by měl zjistit výzkum molekul DNA a RNA nalezených na obou planetách. Vědci předpokládají, že ve svých počátcích panovalo na obou podobné klima a domnívají se, že se na Zemi i na Marsu mohly vyvinout příbuzné formy života. Ví se také, že dopady planetek na povrch Marsu vystřelily do okolního vesmíru velké množství materiálu, jehož část dopadla i na Zemi. Pokud se vědcům podaří prokázat, že některé mikroskopické organismy cestu k nám přežily, možná si budeme nakonec říkat "pozemští Marťani".
"Je to hodně velká vzdálenost, ale kdybychom našli nějaký společný prvek, bylo by zřejmé, že náš život vznikl na Marsu," tvrdí jeden z vědců Christopher Carr. "Anebo naopak, pokud vznikl tady, je možné, že byl přenesen na Mars."
Robotické sondy zjistily, že Mars byl v dávné minulosti pokryt vodou, což se považuje za jeden z důležitých předpokladů pro vznik života pozemského typu. Převládá také názor, že voda je na Marsu stále, ovšem ukrytá pod povrchem. "Pokud na Marsu život přetrval, měli bychom ho dnes hledat pod povrchem," soudí dále Carr. Vědcům potrvá ještě asi dva roky, než zařízení SETG dokončí. Pak by ho chtěli s další misí odeslat na rudou planetu. Díky němu se uskuteční vrty a  provede analýza případných organismů nalezených pod povrchem. Pak se budou zjišťovat genetické shody s organismy nalezenými na Zemi. Zdroj: AOL News