Na planetě Gliese 581d může být život!
Francouzští astronomové zjistili, že na planetě Gliese 581d mohou být podmínky vhodné pro vznik života. Je na ní hustá atmosféra, kterou navíc zahřívá světlo hvězdy Gliese. Tuto hvězdu, kolem které obíhá pět (možná i více) planet, objevili astronomové před čtyřmi roky, a právě nejmenší planeta jim nyní nachystala největší překvapení. „Je na ideálním místě a v takové vzdálenosti od své hvězdy, že by na ní mohly být podmínky podobné těm pozemským,“ uvedl pro server tainy.net ruský astronom Vladimir Surdin.
Původně byla tato planeta, jež je dvakrát větší než Země, považována za příliš studenou na to, aby se na ní mohla vyskytovat tekutá voda. Gliese 581d totiž připomíná spíš Mars, ale na rozdíl od rudé planety, kde skoro chybí atmosféra, by tady naopak měla být v dostatečném množství. „Určitě na ní funguje skleníkový efekt, takže teplo se udržuje u jejího povrchu, a může ho zahřívat i slabé světlo mateřské hvězdy,“ dodává ruský astronom.
Francouzští vědci provedli počítačové simulace atmosféry planety a informovali, že se v ní může nacházet vysoká koncentrace kysličníku uhličitého. Soudí proto, že může být příznivá pro existenci tekuté vody, a tedy i života. Mohou na ní být oceány tekuté vody, mraky i deště. Hustší vzduch a matné červené světlo z její hvězdy – červeného trpaslíka - ale vytvářejí kalnou atmosféru, která je pro člověka toxická. A protože Gliese 581d leží na samém okraji soustavy Gliese 581, panuje na ní stále „červená noc“. I tak ale může být místem vhodným pro potenciální život.
Další ze zjištěných planet tohoto extrasolárního systému je mnohem větší, obíhá ale příliš blízko mateřské hvězdy, takže kvůli velkému žáru připomíná spíše Venuši.
V této soustavě se nachází zřejmě i další uchazeč o možný život, planeta Gliese 581g, objevená v roce 2010 Stevenem Vogtem z Lick Observatory při kalifornské univerzitě a Paulem Butlerem z Carnegie Institution of Washington. Mělo by jít o kamennou planetu o trojnásobné velikosti Země, která kolem mateřské hvězdy obíhá jednou za 37 dní. Vzhledem ke své váze by si měla také udržet atmosféru. To ale zatím není zcela potvrzeno, takže někteří vědci soudí, že planeta ani nemusí existovat. Žádný ze současných teleskopů totiž neumožňuje spatřit planetární systém Gliese, protože objekty podobné Sluneční soustavě nelze pozorovat přímo – jejich existence se odvozuje z gravitačního působení na mateřskou hvězdu. Systém Gliese je od Země vzdálen 20 světelných let.
Publikováno: 19. 05. 2011
Kategorie: Astronomie