Na Plutu byly objeveny známky života
Molekuly organického původu, které jsou považovány za „stavební kameny“ života, objevil na povrchu Pluto Hubbleův teleskop. Na trpasličí planetě jsou oblasti s vysokou absorpcí ultrafialového slunečního záření, což indikuje přítomnost organických látek obsahujících uhlovodík nebo dusík.
„Molekuly uhlovodíku a dalších látek se zřejmě podílejí na zvláštnostech ultrafialového spektra a dávají Plutu jeho charakteristickou cihlově červenou barvu,“ řekl vedoucí výzkumu Alan Stern z Southwest Research Institute v Coloradu. Připomněl také, že na trpasličí planetě byl zjištěn metan a oxid uhelnatý ve zmrzlém stavu a soudí, že jejich interakce s kosmickým zářením vede ke vzniku látek absorbujících ultrafialové paprsky.
Když vědci srovnali údaje z roku 1990 se současnými fotografiemi Pluta, překvapily je viditelné změny na jeho povrchu. Stern s kolegy soudí, že jejich příčinou byl prudký nárůst atmosférického tlaku. Nová pozorování upřesní, jak se tato trpasličí planeta v průběhu času vyvíjela.
Pluto, které v roce 1930 objevil astronom Clyde Tombaugh, bylo dlouho považováno za plnohodnotnou planetu. V roce 2006 bylo ale zařazeno do kategorie trpasličích planet. V současné době jsou známy jeho čtyři měsíce, Charon, Nix, Hydra a P4. Přesnější informace o tomto vzdáleném tělese se dozvíme po 14. červenci 2015, kdy se k němu přiblíží meziplanetární sonda NASA New Horizons.
Zdroj: Segodnya
Publikováno: 27. 12. 2011
Kategorie: Astronomie | Objevy