Na Plutu probíhaly klimatické procesy
Sonda New Horizons, která se 14. července přiblížila k Plutu na vzdálenost 12,5 tisíce km, pořídila velké množství snímků jeho povrchu. Vědce překvapilo, že na této trpasličí planetě nejsou vidět žádné krátery způsobené dopady jiných těles. Usuzují proto, že Pluto je geologicky mladé těleso staré zhruba 110 miliónů let, na kterém probíhaly tektonické procesy. Při pohybech hmoty totiž případné krátery mizí. Sonda také zjistilo, že Pluto je větší, než se až dosud soudilo. V průměru má 2370 km.
Na planetce byl objeven horský masiv a také ledová pláň, která byla pojmenována Sputnik Plain. Vědci dále zjistili, že v atmosféře tvořené zmrzlým oxidem uhelnatým, metanem a dusíkem probíhaly nebo stále ještě probíhají klimatické procesy. Experti teď budou zkoumat jejich povahu. Zatím se předpokládá, že Pluto je dalším tělesem sluneční soustavy, na kterém sněží - jak se přibližuje k Slunci, v důsledku zvýšené teploty začne led na jeho povrchu tát a potom se i vypařovat, čímž se vytváří atmosféra. A jak se Pluto začne znovu vzdalovat, plyny opět zmrznou a klesnou na povrch ve formě „sněhových“ vloček.
Sonda New Horizons, která nyní míří do Kuiperova pásu, bude snímky Pluta a jeho měsíce Chárona posílat na Zemi ještě po dobá 16 měsíců, takže astronomy čekají nejspíš ještě mnohá překvapení.
Publikováno: 19. 07. 2015
Kategorie: Astronomie