Na Zemi dopadne další satelit. A tentokrát nás může ohrozit
Sotva jsme si vydechli, že nefunkční americký satelit UARS nezpůsobil při dopadu na Zemi žádné škody, objevilo se další nebezpečí. Na přelomu října a listopadu letošního roku vstoupí do atmosféry další „vesmírný vetřelec“, který se vymkl kontrole – německá sonda ROSAT. A riziko, že někoho zasáhne, je mnohem vyšší než v případě UARS.
Německá vesmírná družicová observatoř, která sledovala objekty v rentgenovém záření, byla na oběžnou dráhu vynesená v roce 1990. Před 11 lety se ale „osamostatnila“ a nyní je zcela mimo kontrolu. V současné době se nejpravděpodobnějším místem dopadu jeví východní Evropa - oblasti Německa Polska, evropské časti Ruska nebo Běloruska. Zprávu potvrdilo Evropské kosmické centrum ESOC. Ovšem teoretické výpočty jsou jedna věc, ale realita se od nich může výrazně lišit – navíc všechny regiony jsou od nás „coby kamenem dohodil“.
[pullquote_left]Čtěte dále na ProcProto.cz: Úplněk způsobuje vraždy a dopravní nehody[/pullquote_left]
Největší nebezpečí představují její optické přístroje a keramické díly. Mohou totiž přežít vysokou teplotu při průchodem atmosférou a stát se kartáčovou střelou v místě dopadu. Je tu i další riziko. Když se rozpadl UARS, bylo to na 26 částí vážících celkem 532 kg. Sám ROSAT váží sice „jen“ 2,4 tuny, ale v atmosféře se rozpadne na 30 nehořlavých částí o celkové hmotnosti 1,6 tuny!
Pravděpodobnost, že UARS zraní člověka, vypočítali vědci na 1 : 3200. V případě německé sondy ROSAT je ale riziko mnohem vyšší – 1 : 2000. V současné době si vědci celého světa lámou hlavu, kam asi dopadne, takže nám nezbývá než doufat, že nás mine.
Publikováno: 25. 09. 2011
Kategorie: Astronomie