Naši planetu ohrožují vesmírné vulkány

Vědci udělali unikátní objev. Nedávný výbuch islandské sopky Grímsvötn souvisel s jinou mimořádnou erupcí. K té ale nedošlo na Zemi, nýbrž u Jupitera. Ke kolika podobným událostem došlo v minulosti a co nás asi čeká v budoucnu? A budeme vůbec schopni podobné jevy předpovídat? Letos 21. května vybuchl po sedmi letech klidu nejaktivnější islandský vulkán. Během několika minut vyvrhl do nebe gigantický sloup popela, jehož výška dosáhla 20 km. Podle vulkanologů jsou nyní seismicky aktivní i další sopky. Jestli se probudí, Země se ocitne na hranici globální katastrofy. Vypadá to téměř neuvěřitelně, ale erupce pozemských sopek ovlivňují zřejmě vesmírné vulkány. S touto teorií přišli ruští astrofyzikové už v 80. letech minulého století. Vedla je k tomu pozorování Jupiterova měsíce Io.

Nepřítel Io

Io je nejneklidnějším tělesem naší Sluneční soustavy. Každý den na jeho povrchu vybuchuje 10 vulkánů. Na tomto měsíci je celkem 400 sopek, které při erupci vyvrhují do okolního prostoru obří fontány sirného plynu, a to až do 500kilometrové výšky. Při jeho sledování se zjistila zajímavá věc. Když na Io vybuchnou největší vulkány, stoupne na naší planetě seismická aktivita. Tuto verzi se vědcům podařilo potvrdit v roce 2002, kdy na Io procitla největší sopka Loki. Gejzír plynu, který vyvrhla, se dostal do výšky 500 km. Chemickou analýzou se zjistilo, že do vesmíru se tak dostaly stovky tun lávy a popela. Nechce se tomu věřit, ale pár měsíců poté došlo na Zemi k řadě přírodních katastrof. Všichni máme v živé paměti ničivé záplavy, které v roce 2002 postihly naši zemi. Šlo o tisíciletou vodu, která zalila i území v Německu a v Rakousku. Se záplavami se v tom roce potýkali i v Maďarsku, Rumunsku a Chorvatsku. Velké vodě tehdy čelili i v Rusku. Loki znovu vybuchla v roce 2004 a na Země poté došlo k jedné z největších katastrof v moderní historii: 26. 12. 2004 postihlo severní část Sumatry ničivé zemětřesení o síle 9 stupňů Richterovy škály. Jeho důsledkem vznikla téměř dvacetimetrová vlna tsunami, která zasáhla například i pobřeží Somálska. To je přitom od epicentra vzdáleno 500 km.

Až procitne supervulkán…

Letos v březnu došlo k mimořádně silnému zemětřesení v Japonsku, které způsobilo další ničivou tsunami. Málokdo ale ví, že přesně měsíc před touto tragédií opět vybuchla Loki a vyvrhla plynový gejzír do výšky 400 km. Aktivitu Loki zatím vědci nedokážou předpovídat dopředu. Pomohla by jim síť seismických čidel umístěná na povrchu měsíce Io. Čidla by chtěli mít i na Marsu, Venuši a našem Měsíci, protože i na těchto tělesech existují vulkány, které mohou kdykoli procitnout. A jejich činnost naši Zemi evidentně ohrožuje. Podle současných výpočtů by měla aktivita vesmírných sopek dosáhnout vrcholu v roce 2035, což bude mít dopad i na naši planetu. A máme se zřejmě na co těšit – není totiž vyloučeno, že jejich vlivem se probudí i pozemský supervulkán v Yellowstone. Následky této erupce by znamenaly katastrofu nejen pro USA, ale doslova pro celou Zemi. Výbuch tohoto supervulkánu by byl zřejmě největší v jeho dosavadní historii a pravděpodobně by k erupcím vyprovokoval i další pozemské sopky. Těch činných tu máme více než 600. Katastrofu tohoto druhu by na Zemi nikdo nepřežil. Zdroj: tainy.net

Publikováno: 15. 06. 2011

Kategorie: Astronomie | Planeta Země

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: Io | Jupiter | katastrofa | Loki | sopka | supervulkán | vulkány | Yellowstone