Nová planeta v naší sluneční soustavě!

Plynný obr Tyche je větší než Jupiter a obíhá na vnějším okraji sluneční soustavy. Pokud jste se také učili, že v naší sluneční soustavě je devět planet a před pěti lety vás šokovalo, když z jejich seznamu zmizelo Pluto, připravte se na jiné překvapení. Planet může být totiž zase devět a Jupiter nemusí být zdaleka tou největší. Před časem začal ve vnějším okraji Oortova mračna „hon“ na nalezení plynného obra, který je čtyřikrát hmotnější než Jupiter. Planeta zvaná Tyche by měla kolem Slunce obíhat v 15 000x větší vzdálenosti než Země a 375x dál než Pluto. Právě vzdálenost až na samém kraji sluneční soustavy byla důvodem, proč její objevení trvalo tak dlouho.
Teď ale vědci NASA věří, že díky teleskopu Wise shromáždili už dostatek důkazů o její existenci. První konkrétnější informace budou zveřejněny v dubnu a astronomové z University of Louisiana v Lafayette se domnívají, že k definitivnímu potvrzení Tyche dojde během dvou let.
O tom, zda bude plynný obr nakonec skutečně zařazen mezi planety, ale rozhodne až Mezinárodní astronomická unie (IAU). Hlavním argumentem proti je, že Tyche se zřejmě zformovala kolem jiné hvězdy a později byla zachycena gravitačním polem našeho Slunce. Je také možné, že IAU pro Tyche vytvoří zcela novou kategorii. Unie také definitivně rozhodne o jménu plynného obra. V řecké mytologii byla Týché bohyně náhody. Její jméno bylo vybráno v souvislosti s již odmítanou hypotézou, že naši sluneční soustavu tvoří dvě hvězdy: Slunce a Nemesis. Podle mytologie byly Týché a Nemesis sestry. Tyche je zřejmě z větší části tvořena z vodíku a hélia a její atmosféra se nejspíš podobá té Jupiterově: s barevnými skvrnami, pásy a oblaky. Velmi pravděpodobně bude mít i své měsíce, protože je mají všechny vnější planety naší sluneční soustavy. Předpokládaná teplota je -73 stupňů Celsia, což je 4x až 5x více než v případě Pluta. Přítomnost Tyche v daném prostoru je také důvodem, proč některé komety s dlouhou periodou přilétají ze „špatného směru“ (viz náš článek Tmavý objekt posílá na zemi komety).

Publikováno: 17. 02. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Astronomie

Autor: josefina.hahnova

Tagy: devět planet | Jupiter | nová planeta | sluneční soustava | Tyche