Osud Titaniku byl "předpovězen" 14 let dopředu
V roce 1898 napsal Morgan Robertson román o lodi jménem Titan, která při své plavbě narazila do ledovce. V roce 1912 narazila do ledovce skutečná loď - Titanic. Ačkoli v Robertsonově románu šlo o fikci, některá pozdější fakta se jí podobala až se znepokojující přesností.
Kniha vyšla původně pod názvem Bezvýchodný stav, později byla přejmenována na Vrak Titanu. Podobnost mezi fiktivním Titanem a skutečným Titanikem je až děsivá. Například obě lodě ztroskotaly v dubnu v severním Atlantiku, protože se střetly s ledovcem. Žádná z nich neměla na palubě dostatek záchranných člunů, což v obou případech znamenalo vysoké ztráty na životech. Obě byly největšími plavidly na světě a všeobecně považovány za nepotopitelné.
Obě pluly i po stejné trase - Titan se plavil z New Yorku do Anglie, zatímco Titanic jel opačným směrem. Katastrofa obě plavidla potkala zhruba na stejném místě. Také jejich rychlost byla v obou případech zhruba stejná, měly i stejný pohon a počet stěžňů.
Oproti skutečnosti byly v románu samozřejmě i některé rozdíly. Mezi ten nejzásadnější patří to, že Titanic o ledovec za jasné noci pouze "škrtl", zatímco Titan do něj najel přímo za mlhavé noci s nulovou viditelností. Dále můžeme zmínit fakt, že na Titaniku zemřelo méně lidí (zhruba 1500), zatímco s Titanem se jich potopilo okolo dvou tisíc. Navíc se Titanic potopil během své vůbec první plavby, zatímco Titan jich měl za sebou několik.
Autor knihy nebyl samozřejmě žádný vizionář, který by byl jasnovidný a viděl dopředu. Každopádně to, co popsal ve své knize, je dodnes předmětem mnoha dohadů a spekulací.