Planetka Apophis zahrozí Zemi v pátek třináctého

Smrt a zkáza pro statisíce lidí po celém světě, apokalypsa srovnatelná se čtyřnásobkem výbuchu sopky Krakatoa v roce 1883 – to vše prý se stane 13. 4. 2036, kdy na Zemi dopadne planetka Apophis. Předpovídají to ruští vědci. V roce 2004 oznámili vědci NASA, že 13. 4. 2029 může dojít ke srážce planetky Apophis se Zemí. Průměr tohoto tělesa, které patří do Atenovy skupiny, je odhadován na 320 až 410 metrů.  Další výpočty pak znalost dráhy planetky zpřesnily a její srážku se Zemí v r. 2029 prakticky vyloučily. Pozemšťané si tak mohli na nějakou chvíli oddychnout  - přesně do doby, než svá měření zveřejnili ruští vědci. Podle jejich výpočtů ke srážce Apophisu se Zemí totiž může dojít o sedm let později: 13. dubna 2036. Otázka tedy zní: jak moc se máme bát?
„Technicky je tedy opravdu možné, že Apophis v roce 2036 narazí do Země,“ potvrdil ruskou informaci Donald Yeomans z NASA. Každopádně ji odhaduje na 1 : 250 000.
Rusové ve svých výpočtech vycházejí z toho, že hlavním rizikovým faktorem bude právě blízký průlet planetky kolem Země v roce 2029. Nevylučují, že zemská gravitace by mohla změnit trajektorii tělesa a to by za dalších sedm let mohlo dopadnout někam na území v pásu táhnoucím se od Evropy přes Blízký východ po Indii až Bangladéš. Při srážce by se uvolnila energie asi 400 megatun TNT - tj. stejná jako sto tisíc atomových bomb podobných té, která byla v roce 1945 svržena na Hirošimu.  Rusové také navrhují, že by se planetka měla s předstihem zlikvidovat a navrhují nákladnou vesmírnou misi. Zatímco Rusové dnes srážku Apophisu se Zemi prezentují jako hotovou věc, jejich američtí kolegové tyto obavy nesdílejí. Podle nich Rusové nemají v tuto chvíli k dispozici žádná přesnější data, která by je k tomuto tvrzení opravňovala, ani tak dokonalé teleskopy, jakými v současnosti disponuje NASA. Planetka se k Zemi přiblíží na pozorovatelnou vzdálenost na začátku roku 2013. Dráhu jejích pozdějších průletů kolem Země tak bude možné změřit s 99,8%  jistotou. Pokud by se zdálo, že by v budoucnu mohla opravdu způsobit kolizi se Zemí, bude podle Yeomanse dost času na změnu její dráhy. Zatím proto není důvod k panice.

Publikováno: 06. 02. 2011

Kategorie: Zajímavosti | Věda a technika | Astronomie

Autor: info@mbusiness.cz

Tagy: Apophis | asteroid | hrozba | katastrofa | nasa | srážka se Zemí