Pobyt v kosmu není žádný med

Toužili jste v dětství stát se astronautem? Nebo máte zbytečných 200 tisíc dolarů a plánujete se podívat do vesmíru jako turista? Své přání možná ještě přehodnotíte. Pobyt v beztížném stavu není nic příjemného. Američtí astronauti se s novináři podělili o své zkušenosti a opravdu jim není co závidět. 1) Velké množství lidí, kteří pobývají na oběžné dráze, trpí tzv. vesmírnou nemocí. Přechod do beztížného stavu ovlivňuje lidskou prostorovou orientaci a vyžaduje přizpůsobení mnoha fyziologických procesů, kterých se přímo účastní rovnovážný systém astronauta.  Může tak vyvolat nemoc projevující se zejména žaludeční nevolností, ale také očními klamy a dezorientací. Stav, podobný kinetóze, se nazývá také syndrom adaptace na stav beztíže (Space Adaptation Syndrome – SAS). Bývá pozorován zhruba u poloviny všech astronautů během několika prvních dní jejich vesmírné cesty. 2) Ve stavu beztíže se tekutiny v organismu přemísťují nahoru, což způsobuje například ucpání nosu. Astronautům také otékají tváře a kostní tkáně ztrácejí vápník.

Virgin Galactic je soukromá společnost založená v roce 2004, která se věnuje prodeji a realizaci krátkých suborbitálních letů v rámci vesmírné turistiky.

3) Kvůli atrofii svalstva se zpomalují procesy ve střevním traktu. Astronauti tak mívají problém s vyprazdňováním; uvádějí, že v beztížném stavu je pravidelně trápí zácpa. 4) Také s usínáním bývá ve vesmíru problém. Souvisí to se změnami biologického cyklu. 5) Pokud by člověk vstoupil do otevřeného prostoru bez skafandru, z důvodu dekomprese by doslova explodoval zevnitř. 6) Cestování do vesmíru se nedoporučuje ženám s umělými ňadry. Odborníci z firmy Virgin Galactic, která připravuje komerční turistické lety do vesmíru, se obávají, že by implantáty mohly vybuchnout. 7) Druhý muž ve vesmíru, americký astronaut John Glenn, měl problém s polykáním stravy, protože mu v beztížném stavu chybělo těžiště. 8) Na dochucení pokrmů se ve vesmíru používá tekutý pepř i tekutá sůl. Kdyby se totiž koření vysypalo, mohlo by se ventilací dostat astronautům do očí a nosu. 9) Pro používání kosmické toalety platí důležité pravidlo - astronaut se na ni musí usadit přesně doprostřed. Správná technika se zkouší na speciální maketě vybavené kamerou. 10) Inženýři z NASA se pokoušeli navrhnout „minitoaletu“ přímo ve skafandru. Skafandry určené pro ženy vybavili speciálně tvarovanou gynekologickou vložkou, muži měli k dispozici nepropustný prezervativ. Později se od této metody upustilo a astronauti nyní používají pleny. 11) Po návratu na zemský povrch pohybují astronauti končetinami s velkými obtížemi. Zároveň mají nepříjemný pocit, že cítí hmotnost každého orgánu v těle. Dlouho si také nedokážou zvyknout na to, že předměty padají na zem. 12) Aspoň jedna dobrá zpráva na závěr: V roce 2001 byl na oběžné dráze proveden experiment, který zjistil, že lidé, kteří na Zemi chrápou, spí ve vesmíru tiše.