Poslechněte si, jak zpívá kometa Čurjumov-Gerasimenko
Astronomové teď doslova žijí kometou Čurjumov-Gerasimenko, na které ve středu 12. listopadu přistála sonda Philae. Data, která posbírá, by mohla odpovědět na nejzákladnější otázky naší existence: jak na Zemi vznikl život, a zda ho k nám přinesly komety. Sonda mj. odebere vzorky z hloubky 23 cm a bude analyzovat obsah chemických prvků, které se zde vyskytují.
Už teď je známo, že toto vesmírné těleso páchne jako koňská močůvka a zkažená vejce. Vesmírná loď Rosetta, která ke kometě sondu vyslala, zjistila i další zajímavou věc. Jestliže máme Philae považovat za Odyssea, pak zde objevil i svou Sirénu. Kometa totiž «zpívá». Rosetta byla na svou dlouhou cestu vybavena celou řadou unikátních přístrojů, které mají kometu zkoumat v celé její kráse. Systém zvaný Rosetta's Plasma Consortium (RPC) zjišťuje všechny informace o plazmě, která tuto kouli z ledu obklopuje.
A kometa pro RPC nachystala velké překvapení: oscilace v magnetickém poli, jež kometu obklopuje. Tyto frekvence jsou příliš pomalé, aby byly slyšitelné lidským uchem (40 až 50 millihertzů), takže je astronomové 10 000x zrychlili, aby si je mohli poslechnout. „Je to vzrušující a pro nás zcela nečekané, s něčím takovým jsme nepočítali,“ uvedli zástupci Evropské vesmírné agentury, která sondu ke kometě vyslala. Tak si tu její kosmickou «píseň» poslechněte také.
Zdroj: Le Figaro
Publikováno: 13. 11. 2014
Kategorie: Astronomie