Připraví nám kometa ISON slibovanou podívanou?
ISON, které se říká „kometa století“, by měla světelností překonat i Měsíc v úplňku a za ideálních podmínek ji bude možné pozorovat i ve dne. Na nebeskou podívanou se můžeme těšit v listopadu letošního roku. Potud nedávné předpoklady astronomů. Nyní se ale objevují hlasy, že nás možná čeká stejné zklamání jako v případě Kohoutkovy komety.
Kometě, kterou objevil český astronom Luboš Kohoutek, se také říkalo kometa století a v roce 1973 ji s napětím očekával celý svět. I v jejím případě astronomové usuzovali, že v blízkosti Slunce dosáhne mimořádné jasnosti srovnatelné s Měsícem v úplňku. Lidé si zamlouvali místa na hvězdárnách a nakupovali dalekohledy, ale jejich očekávání se nenaplnila. O události se mluvilo jako o jedné z největších katastrof v dějinách PR a kvůli blamáži opadl na dlouho i zájem lidí o komety.
Teď se astronomové obávají, že stejné zklamání nám připraví také kometa ISON, která k nám míří z Oortova oblaku a k Slunci se dostane mnohem blíž než Kohoutkova kometa. Kometu tvoří směs zledovatělého plynu a prachu, která se při průletu kolem Slunce zahřeje dostatečně na to, aby byla viditelná. Právě nyní by měla nabírat na svítivosti, což se ale neděje. Kometa naopak bledne, takže je možné, že její zásoby ledu se už vyčerpaly. Ze Země navíc přestává být pozorovatelná. Její přiblížení k Slunci tak budou nejspíš moci sledovat jen solární sondy SOHO a družice z oběžné dráhy.
Zdroj: DiscoveryNews
Publikováno: 11. 08. 2013
Kategorie: Astronomie